24 °C

TTK'ya kayyum ayarı

KHK ile yapılan düzenlemeye göre, denetçinin olumsuz görüşü üzerine yönetimin değişmesine yönelik madde, terör ile ilişkisi nedeniyle kayyum atanan şirketlerde kayyumun görevi devam ettiği sürece uygulanmayacak.

TTK'ya kayyum ayarı

OHAL kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Türk Ticaret Kanunu'na çeşitli maddeler eklendi.

Buna göre, denetleme başlıklı bölüm kapsamında yer alan "ibraz yükümü ve bilgi alma hakkı"na ilişkin hükümlere ek madde ilave edildi. Söz konusu madde, şirketin yönetim kurulunun, finansal tabloları ve yönetim kurulunun yıllık faaliyet raporunu düzenlettirip onaylayarak, gecikmeksizin, denetçiye vermesini içeriyor.

Yapılan düzenlemeyle, terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle kayyum atanmasına karar verilen şirketlerde, kayyumun ilk defa atandığı mali yıl ve öncesinde yapılan iş ve işlemler ile ilgili olarak onay yükümlülüğü olmayacak.

Denetçi görüşü üzerine yapılan işlemlere ilişkin de kayyumlar yönünden düzenlemeye gidildi. Buna göre, olumsuz görüş yazılan hallerde yeni bir yönetim kurulu seçilmesi veya eski yönetim kurulu üyelerinin yeniden göreve gelebilmesine olanak veren hüküm, terör örgütlerine aidiyeti, iltisakı veya irtibatı nedeniyle kayyum atanmasına karar verilen şirketlerde kayyumın görevi devam ettiği müddetçe uygulanmayacak.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap