21 °C

Tüketici hakem heyetlerine 364 bin başvuru

Yılın ilk 8 ayında tüketici hakem heyetlerine 363 bin 474 başvuru yapıldığı belirtildi.

Tüketici hakem heyetlerine 364 bin başvuru

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, bu yılın 8 ayında tüketici hakem heyetlerine 363 bin 474 başvuru yapıldığını belirterek, en fazla başvurunun 181 bin 181 ile finansal hizmetler sektörüyle ilgili olduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı'nı bugüne kadar 237 bin 316 kişi aradı. Günlük ortalama çağrı sayısı bine ulaşırken, başvuruların yüzde 39,14'ünü ayıplı mal ve hizmetler, yüzde 20,49'unu abonelik sözleşmeleri, yüzde 16,76'sını mesafeli satışlarla ilgili konular oluşturdu.

Tüketicilerin bilgilendirilmeleri ve yasal haklarını kullanmaları anlayışıyla çalıştıklarını ifade eden Tüfenkci, bilinçli bir tüketici profili oluşturmayı hedeflediklerini söyleyerek, tüketicilerden haklarını çekinmeden aramalarını istedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap
  • Kaan Berker 15 günlük itiraz süresi geçerek kesinleşmiş Tüketici Hakem Heyeti kararını uygulamayarak Türkiye Cumhuriyeti yasalarını takmayan telekom firmalarını sadece seyretmekle yetinmek yerine, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve BTK cezalandırmak için ne bekler, insan merak ediyor! Tüketici Hakem Heyeti olması gereken bir kurum ama kararlarının yaptırım gücü için, firmaların --15 günlük yasal itiraz süresi hakkı sonrası-- "kararı yerine getirmediği her gün için" para ceza olmalı yasada, ki firmalar kararlara uygun davransın.