10 °C

Tüketicilere yeni "koruma"

Tüketiciyi koruma hakkında yeni Kanun Tasarısı Taslağına göre bankaların mudiyi bıktıran bir çok uygulamasına neşter vurulacak.

Tüketicilere yeni "koruma"

Ankara - Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun Tasarısı Taslağı bankaların tüketiciyi bıktıran bir çok uygulamasına neşter vuracak.

Tasarı, mevcut taslağa göre kabul edilirse tüketiciler, 2 hafta içinde gerekçesiz ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayabilecek. Ayrıca, tüketicilere açık talepleri olmadan krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak ve tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde istediği sigorta şirketinden yaptırdığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilecek.
Sözleşmedeki şartlar sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhine değiştirilemeyecek ve temerrüt hali de dahil olmak üzere, tüketici işlemlerinde bileşik faiz uygulanmayacak.
Vitrinde, rafta, elektronik ortamda veya açıkça görülebilir herhangi bir yerde teşhir edilen malın, satılık olmadığını belirtilen uyarı olmadığı halde satışından ve hizmet sağlamaktan haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamayacak.

Vatandaşlara sipariş edilmeyen malların gönderilmesi yada hizmetlerin sunulması durumunda da, tüketiciye karşı herhangi bir hak ileri sürülemeyecek. Bu hallerde, tüketicinin sessiz kalması yada mal veya hizmeti kullanmış olması sözleşmenin kurulmasına yönelik kabul beyanı olarak yorumlanamayacak.

-Tüketici kredilerinde erken ödeme
[PAGE]
-Tüketici kredilerinde erken ödeme

Tüketiciler, 14 gün içinde gerekçesiz ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden cayma hakkına sahip olacak.
Ayrıca, tüketiciler, vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabilecek veya kredi borcunun tamamını erken kapatabilecek. Bu durumda kredi veren, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapacak. Öte yandan, kredinin erken ödenmesi durumunda kredi veren erken ödeme tazminatı da talep edebilecek.

-Zorunlu sigorta yapılmayacak
[PAGE]
-Zorunlu sigorta yapılmayacak

Tüketicilere, açık talebi olmaksızın krediyle ilgili sigorta yaptırılamayacak. Zorunlu sigortalarda veya tüketicinin sigorta yaptırmak istemesi halinde, istediği sigorta şirketi ile imzaladığı poliçe, kredi veren tarafından kabul edilecek.

-Kredi hesabı ücretsiz olacak
[PAGE]
-Kredi hesabı ücretsiz olacak

Belirli süreli kredi sözleşmesine ilişkin hesap açılması ve bu hesaptan sadece kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda tüketiciden buna ilişkin ücret veya masraf talep edilemeyecek.

Öte yandan bu hesap, kredi ödendiği zaman kapanacak ancak açılan hesap üzerinden başka işlemler yapılması ve tüketicinin hesabın kapatılmasına yönelik talebi olmaması durumunda hesap kapatılmayacak. Ayrıca, tüketicinin açık talimatı olmaksızın, belirli süreli kredi sözleşmesi ile ilişkili bir kredili mevduat sözleşmesi yapılamayacak.

-Konut kredilerinde erken ödeme
[PAGE]
-Konut kredilerinde erken ödeme

Tüketiciler, konut finansmanında vadesi gelmemiş bir veya birden çok taksit ödemesinde bulunabileceği gibi, konut finansmanı borcunun tamamını da erken ödeyebilecek. Bu hallerde, konut finansmanı kuruluşu, erken ödenen miktara göre gerekli faiz ve diğer maliyet unsurlarına ilişkin indirim yapacak.

Söz konusu finansmanda faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde, sözleşmede yer verilmek suretiyle, bir ya da birden fazla ödemenin vadesinden önce yapılması durumunda, konut finansmanı kuruluşu tarafından tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilebilecek. Bu tazminat gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından konut finansmanı kuruluşuna erken ödenen tutarın yüzde ikisini geçemeyecek ve oranların değişken olarak belirlenmesi halinde ise tüketiciden erken ödeme tazminatı talep edilemeyecek.

-Devre mülkler ve paket turlar
[PAGE]
-Devre mülkler ve paket turlar

Devre tatile konu taşınmazın yapılacağı arsa için yapı ruhsatı alınmadan tüketicilerle ön ödemeli devre tatil sözleşmesi yapılamayacak.
Tüketiciler, herşey dahil olarak satılan, hizmetin 24 saatten uzun bir süreyi kapsadığı veya gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmelerde kendisinden kaynaklanmayan nedenlerle paket tur sözleşmesinin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi veya turun başlamadan iptal edilmesi hallerinde bu değişikliği veya paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir turu kabul edebilecek. Aynı zamanda sözleşmeden dönme hakkına da sahip olacak.Muhabir: Huseyin KaratepeYayınlayan: Hamdi Ateş

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap