11 °C

Tüketicinin rehberi olacak sistem devrede!

15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınlayan Şentürk, tüketicilere rehberlik edecek belgelendirme sistemlerinin devreye girdiğini bildirdi

Tüketicinin rehberi olacak sistem devrede!

ANKARA - Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, tüketicilere rehberlik edecek yeni belgelendirme sistemleri uygulamaya başladıklarını belirtti. 

Şentürk, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, Türkiye'de 1985 itibarıyla kutlanmaya başlanan günün, tüketici haklarının ileriye taşınması, bu haklara saygı gösterilmesi ve aleyhte uygulamalara karşı tüketicilerin seslerini duyurmaları için önemli bir fırsat olduğunu ifade etti. 

Tüketicilerin ürün ve hizmet güvenliğinin TSE'nin temel görevlerinden olduğunu belirten Şentürk, şunları kaydetti: 

"TSE kalitenin garantisi olarak algılanıyor"

"Enstitü bir yandan standardizasyon çalışmalarıyla üreticilere ürünlerinin ulusal ve uluslararası standartlara uygunluğu için rehberlik etmekte, diğer yandan da belgelendirme çalışmaları ve TSE marka sistemiyle tüketicilere standartlara uygun, kaliteli ve güvenilir ürünler sunulmasının teminatıdır. TSE tarafından belgelendirilen binlerce firmanın on binlerce ürünü üzerinde kullanılan TSE markası, tüketiciler tarafından tanınmakta, bilinmekte, kalite ve güvenin garantisi olarak algılanmaktadır." 

TSE YILDIZ ve TSE ÇİFT YILDIZ uygulamaya başlandı

Enstitünün, tüketicilere rehberlik edecek yeni belgelendirme sistemlerini uygulamaya koyduğunu bildiren Şentürk, kaliteli üretim yapan üreticileri teşvik etmek amacıyla mart ayında TSE YILDIZ ve TSE ÇİFT YILDIZ Belgelendirme Sistemi'ne başladıklarını ifade etti. 

Şentürk, üreticilerin standartta belirtilen asgari şartların üzerinde performansa sahip ürünlerini bu şekilde belgelendirdiklerini kaydetti. 

Hizmet sektöründe faaliyet gösteren LPG dolum istasyonlarının, yetkili servislerin, otellerin, perakende sektöründe Türkiye geneline hizmet sunan büyük işletmelerin belgelendirmesinin bu modelle yapıldığını belirten Şentürk, bu belgelendirmelerin müşterilerin firmaları nasıl algıladığını tespit etmekte önemli olduğunu ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.