Tüm dünyaya uçak bakım hizmeti verecek

Genel başkan Osman Yıldırım: Yalnız Türkiye'deki değil dünyadaki uçakların bakımı, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Akdeniz'deki uçakların bakımları da THK tesislerinde yapılmaya başlayacak.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

SAMSUN  - Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, "Yalnız Türkiye'deki değil dünyadaki uçakların bakımı, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Akdeniz'deki uçakların bakımları da THK tesislerinde yapılmaya başlayacak. Aynı şey helikopterler için de geçerli" dedi.
Yıldırım, hedeflerinin, Türkiye'nin hava araçlarının üretildiği ve bakımının yapıldığı bir merkez konumuna gelmesi olduğunu söyledi.

THK Havacılık ve Uzay Üniversitesi'nin 2011-2012 eğitim yılında Ankara ve İzmir'de eğitime başladığını anımsatan Yıldırım, "THK üniversitesinin yanında THK kolejlerini kurmayla ilgili çalışmalarımızı başlattık. Bununla ilgili ülkemizin değişik yerlerinde, başta Ankara olmak üzere, Karadeniz bölgesinde, Ege'de, Akdeniz'de kolejlerimizi açacağız" diye konuştu.
THK kolejlerinde anaokulu dahil ilk, ortaokul ve lise bölümlerinde eğitim vereceklerini anlatan Yıldırım, THK üniversitesinin ve kolejlerinin Türkiye'nin eğitimine önemli katkılar vereceğini aktardı.

THK, dünya uçaklarının bakımını yapacak

Türkiye'de helikopterlerin yüzde 90'dan fazlasının silahlı kuvvetlerde, poliste ve diğer kamu kuruluşlarında görev yaptığını ifade eden Yıldırım, ilerleyen dönemlerde sivil alanlarda da helikopter sayısının artacağını, buna paralel olarak helikopter pilotu yetiştirilmesine ihtiyaç olduğunu bildirdi.
Helikopter pilotu ihtiyacına karşılık THK'nın helikopter pilotu yetiştirecek okul açacağını belirten Yıldırım, şöyle devam etti:
"Helikopter alımımızı gerçekleştirdik. Türk gençliğine, Türk insanına helikopter eğitimi vermeyi planladık. Helikopter uçurmaya başladığımız zaman bu helikopterlerin bakımlarının yapılacağı tesislere de ihtiyaç olacak. Bunun için de THK olarak kendi tesislerimize helikopter bakım kabiliyeti kazandırmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 2012 yılı sonuna kadar helikopter bakımının yapılacağı tesislerimiz faaliyete geçmiş olacak. Öte yandan büyük yolcu uçaklarının bakımlarının da yapılmasına yönelik çalışmalarımız var. Isparta, Ankara, İzmir ve Çorlu'da bakım tesislerimiz bulunmakta. Bu tesislerimizden birini de Karadeniz bölgesine açacağız. Yalnız Türkiye'deki değil dünyadaki uçakların bakımı, Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Akdeniz'deki uçakların bakımları da THK tesislerinde yapılmaya başlayacak. Aynı şey helikopterler için de geçerli."

20 ve 40 kişilik uçaklarla şehirler arası ulaşım

Özellikle havacılık sektörü ve sanayinin ihtiyacı olan teknisyenleri, bilim adamlarını, mühendisler ile pilotları yetiştirecek yüksekokul ve üniversite faaliyetlerini sürdüreceklerine değinen Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı:
"1950'li yıllarda kapatılan THK uçak fabrikasını tekrar hizmete açtık. Başlangıçta 2 ve 4 kişilik uçaklar üretmeyi düşünüyoruz. Bununla ilgili tasarım çalışmalarımızı tamamladık. 2014 Mayıs ayında uçağımızı uçurmayı planlıyoruz. Bu uçağın üretilmesinden sonra mutlaka ikinci bir basamağa geçilmesi gerekiyordu. Bunun için de şehirler arasında ulaşımı sağlayacak şekilde yeniden bir yapılanmaya ve uçak şirketlerine ihtiyaç vardır. Bununla ilgili THK, kendi ulaştırma şirketini kurdu. Fabrikamızda 20 kişilik ve 40 kişilik uçaklar üretmeyi planlıyoruz. Bunu da önümüzdeki 5 yıl içinde gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. 20 ve 40 kişilik uçaklarla hava taksi kurarak şehirler arası ulaşımı sağlayacağız."
 

Etiketler