17 °C

Turizm rakiplerde geriledi bizde arttı

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, turizmin Yunanistan İspanya ve İtalya'da gerilediğini Türkiye'de ise yükseldiğini söyledi

Turizm rakiplerde geriledi bizde arttı

 

BEYPAZARI – Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, "Bu yıl 26 milyon kişi ülkemize geldi. Turizm alanında Yunanistan geriledi, İspanya geriledi, İtalya geriledi, Türkiye'de ise, yüzde 12 artış oldu" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Reha Denemeç ile Ankara'nın Beypazarı ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulunan Günay, partisinin Beypazarı Belediye Başkan Adayı Tuncer Kaplan için destek istedi.

Tarihi Taşmektep önünde partililere ve vatandaşlara hitap eden Günay, "siyasetin dilini de, bakış açısını da değiştirmeye çalışan bir yeni siyasi hareket" olduklarını söyledi.

Bakan Günay, şöyle konuştu:

"Bu tarihi Taşmektep'in önünde sizlerle olmak beni son derece sevindirdi. Biz böyle her kesimden, her siyasi ekipten, her yaştan, her baştan, her meslek gurubundan insanları bir araya getirerek siyaseti bir kavga değil, bir hizmet yarışı içinde, milletimize hizmet etmenin bir aracı olarak, görmeye, göstermeye çalışan yepyeni bir siyesi hareketiz."

Beypazarı'na daha önceleri birkaç kez geldiğini ifade eden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Beypazarı çok eski bir yerleşim birimi. Bizim Ankara coğrafyası içinde kültür ve turizm açısından parlatmamız gereken bazı yerler var, mekanlar var. Durduk yerde parlamaz. Bir yerde mücevher var, onun üzerindeki tozu silersin parlar, biz Beypazarı'nı da bu anlamda mücevher yapmak istiyoruz ve bu kolay.

 Yalnız bu anlamda bakıldığında Beypazarı'nda birçok eksiklik var, daha öncesi yapılmamış. Yollarımız kötü, altyapı eksiği var, ıslah edilmesi gereken dereler var. Bunca insanın gelip gittiği yerde bir konferans salonu yok, bir konser salonu yok, bir tiyatro salonu yok, bir toplantı salonu yok. Bunları yakın gelecekte Beypazarı'na getirmemiz gerekiyor ki, Beypazarı burada hava güneşli olduğu zaman Ankara, halkının kalkıp yarım gün için geldiği, gittiği bir yer, şöyle dönüp gittiği bir yer olmasın ve insanlar burada biraz konaklasınlar. Bu sayede işletmeler bu turizm hareketinden daha fazla faydalansınlar."

Türkiye turizm alanında büyük mesafeler aldı

Bakan Günay, Türkiye'de son yıllarda güzel gelişmeler yaşandığını, yaşanmaya da devam ettiğini ifade ederek "Bunların en başında turizm geliyor. İftiharla söyleyebilirim 1,5 yıldır bu görevdeyim, bizden önceki arkadaşların gayreti var, Başbakan'ımızın gayreti var, Türkiye bu alanda büyük mesafeler aldı" dedi.

2003 yılında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısının 13 milyon olduğunu dile getiren Günay şunları söyledi:

"Bu yıl 26 milyon kişi ülkemize geldi. 2007 yılında 23 milyondu, bu yıl Allah izin verirse 25 milyonu geçeceğiz diyordum ben ve 26 milyon 300 bin kişiyi buldu. Turizm alanında Yunanistan geriledi, İspanya geriledi, İtalya geriledi, Türkiye'de ise, yüzde 12 artış oldu."

"Türkiye'yi ziyaret edenlerin büyük bir çoğunluğunun, 16 milyon insanın denizlere, kıyı bölgelerine geldiğine" değinen Ertuğrul Günay, "bu insanları Anadolu ile tanıştırmamız lazım. Kapadokya;ya götürüyoruz, Safranbolu;ya götürmeye çalışıyoruz, Karadeniz;e götürmeye çalışıyoruz elbette Beypazarı;na da getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.

Günay, Beypazarı'nın tarihi İpek Yolu üzerinde olduğununa dikkat çekerek  bu yollar üzerinde bulunan kervansaraylardan olan ve Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nce restoresi yapılan Suluhan Kervansarayı gibi yerleri de canlandıracaklarını belirtti. "Bunu sadece Beypazarı için söylemiyorum diyen Günay, "Türkiye'de turizm önemli bir kalkınma kapısı olma yolunda bize büyük umutlar vaat ediyor" ifadesini kullandı.

21.5 milyar dolar gelir

Bu yıl turizm gelirlerinden 21.5 milyar dolar gelir elde edildiğini dile getiren Günay, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin turizmden cebine para giriyor ve Türkiye ekonomisine katkı oluyor. Bu yönde Beypazarı ilçesinde de bir pırıltı görüyorum, Tuncer Kaplan, kardeşimiz seçildiğinde, belediye başkanımızla el ele verip Beypazarı'nı hak ettiği yere taşıyacağız."

Reha Denemeç ise, "İstanbul'da 4,5 yıl belediye başkanlığı yapan ve orada güzel örnekler veren, sayın başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığa gelmesi, Türkiye için önemli bir atılım. Çünkü belediyeciliği iyi biliyor. Bir Başbakan'ın belediyecilikten gelmesi, belediyeciliği nasıl yapılması gerektiğini bilmesi Türkiye'nin bir şansı" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap