9 °C

Türk firmalara Rusya'da milyar dolarlık projelere yatırım çağrısı

Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık ‘dengeli ticaret’ hedefi için Türk girişimcileri ülkesinde 12 sektöre yönelik geliştirilen yüzlerce milyar dolarlık ulusal projelerde pozisyon almaya çağırdı.

Türk firmalara Rusya'da milyar dolarlık projelere yatırım çağrısı

Yeşim ARDIÇ

Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından Rusya Federasyonu’nun kalkındırılmasına yönelik 2024 stratejik hedeflerinin belirlendiğini ifade eden Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, “Bu hedeflerin temelinde ekonomi ve sosyal alandaki en önemli 12 sektöre yönelik ulusal projeler geliştirildi. Bu projelerin gerçekleştirilmesi için yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılacak. Türk girişimcilerin ülkemizin topraklarındaki faaliyetlerini planlarken bu hususu göz önüne almalı” dedi.

Büyükelçi Aleksey Yerhov, Ankara Temsilcimiz Ferit Parlak’ın Rusya’nın stratejik hedefleri ve ikili ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtladı.

Geçen yıl DÜNYA gazetesi tarafından hazırlanan Rusya dosyası için sohbet ederken, ticaret hacminde 25 milyar doları aşabileceğimizi dillendirmiştiniz. Aştık. Yeni hedef nedir?

Evet, ‘Rusya’ ilavesinin bir önceki yayın tarihinden beri geçen sürede ülkelerimiz, ikili ticaret hacmini artırarak kendilerinden emin bir şekilde ilerleyişlerini sürdürdüler. 2018 yılı sonu itibarıyla ikili ticaret hacmi 25.5 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu, bir önceki seneye kıyasla yüzde 16’lık bir artışa işaret ediyor. Elbette, liderlerimiz tarafından koyulan 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefini göz önünde bulundurarak yoğun şekilde çalışmaya devam etmemiz gerekiyor.

Geçen sene Türkiye’yi ziyaret eden Rus turist sayısında 6 milyon seviyesini görerek rekor kırdık. Ruslar, Türkiye’yi ziyaret eden yabancılar arasında yeniden birinci sıraya yerleşti.

Birlikte yürütülen büyük projelerde son durum nedir?

Dış baskılara rağmen, onaylanan takvimlere tamamen bağlı kalarak enerji alanındaki bayrak projelerimiz olan Türk Akım doğalgaz boru hattı ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali projelerini gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İki proje de en yüksek çevresel ve teknolojik gerekliliklerle standartlara uygun olarak inşa ediliyor.

Müteahhitlik işlerinde bir durgunluk oldu mu? Türk şirketlerine önerileriniz var mı?

Müteahhitlikte, Türk yükleniciler tarafından gerçekleştirilen sözleşmelerin toplam portföyü, toplam değeri 70 milyar doları bulan yaklaşık 2000 projeye ulaştı. Türk yükleniciler, Soçi 2014 Kış Olimpiyatları ve 2018 Dünya Kupası sırasında kullanılan tesislerin inşasında yardımcı oldular. 

2018 yılında Rusya Devlet Başkanı tarafından 2024 yılına kadar Rusya Federasyonu’nun kalkındırılmasına yönelik stratejik hedeflerin belirlendiğini ve bu hedefler temelinde ekonomi ve sosyal alandaki en önemli 12 sektörde ulusal projeler geliştirildiğini anımsatmak isterim. Bu projelerin gerçekleştirilmesi için yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılması planlanıyor. Türk girişimcilerin ülkemizin topraklarındaki faaliyetlerini planlarken, bu hususu göz önüne alması gerektiğini düşünüyorum.

İş çevreleri temsilcilerinin Rusya’da her yıl düzenlenen uluslararası forumlara ve fuarlara katılması, şirketlerinin Rusya’da iş yapma stratejisinin belirlenmesi açısından bir perspektif sunacaktır. Tam da bu günlerde ülkemizin kuzey başkentinde bu forumların en büyüklerinden biri düzenleniyor: Saint Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu. Yalta Uluslararası Ekonomi Forumu ile Doğu Ekonomi Forumu da giderek daha popüler hale geliyor.

Yabancı şirketler için bürokratik işlemler hızlandı mı Rusya’da?

Yabancı şirketlerin kendilerini azami ölçüde rahat ve güvende hissetmeleri ve aşırı idari yükle karşı karşıya kalmamaları için Rusya’da gereken her şeyin yapıldığının altını çizmek isterim. Ülkemiz, sadece beş yıl içinde Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde onlarca basamak yükselmiştir.

Bu pozitif dinamik, Rusya’daki tüm anahtar makroekonomik göstergelerde de görülmektedir. Geçen sene GSYİH yüzde 2.3 arttı, sanayi üretiminde ise yaklaşık yüzde 3’lük artış kaydedildi. Elbette tüm bunlar, Türk şirketlere istikrarlı şekilde çalışma, kendilerinden emin şekilde uzun vadeli planlar yapma imkanı sunuyor.

Sanayi ürünleri için hangi alanlarda fırsatlar var?

Türk iş dünyasının Rusya’da çok aktif şekilde çalışmasından, altyapının kurulmasına ve yenilenmesine yönelik bir dizi son derece zor projeler gerçekleştirmesinden, kerestecilik, petrol rafinerisi, kimya, otomotiv sektörlerinde ve diğer sektörlerde temsil edilmesinden memnuniyet duyuyoruz.

Eczacılık, tarım ve taşıt makine yapımı, gemi yapımı ve uçak üretimi, uzay araçları inşa etme ve piyasaya sürme gibi yüksek teknolojili sektörlerde Türk iş çevrelerinin önünde güzel perspektifler bulunuyor.

Türk iş dünyasının son yıllarda giderek daha fazla Rus bölgesini keşfetmesi de memnuniyet verici: Vladimir, Penza, Kaluga, Krasnodar ve Stavropol bölgeleri. Yatırımcıların Rus pazarına olan ilgisinden de memnunuz. Kırım Cumhuriyeti’nde işbirliğini geliştirme potansiyeli var. Kırım’daki boş sektörler yabancı yatırımcılar da dahil olmak üzere yatırımcılar tarafından hızla dolduruluyor.

Başta liderler olmak üzere ikili görüşmelerin sayısı arttı. Önümüzdeki dönem için vize konusu başta olmak üzere planlanan görüşmeler var mı?

Bu yılın ilk yarısında, ikili ilişkiler tarihine giren çok sayıda önemli gelişme yaşandı. Hem 8 Nisan’da Rusya’nın başkentinde yapılan 8. Üst Düzey İşbirliği Konseyi Toplantısı hem de Moskova’daki efsanevi Bolşoy Tiyatrosu’nun sahnesinde yapılan Rus-Türk Karşılıklı Turizm Yılı resmi açılışı bu gelişmeler arasında yer aldı.

Yalnızca bu yılın başından beri liderlerimiz, toplam 3 yüz yüze görüşme ve 5 telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Tarım Bakanı Dmitriy Patruşev, Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) Başkanı Viktor Zolotov, Adıgey ve Tataristan Cumhuriyetlerinin liderleri Murat Kumpilov ve Rüstem Minnihanov ile Rusya’dan diğer üst düzey misafirler, Türkiye Cumhuriyeti’ni ziyaret etti. Yıl devam ediyor ve iki ülkeyi daha birçok görüşme bekliyor.

Hiç şüphesiz, bu yılın önemli etkinliklerinden biri, 8-11 Temmuz’da Yekaterinburg’da düzenlenecek Uluslararası Sanayi Fuarı ‘İnnoprom’ olacak. Türkiye’nin bu fuarda partner ülke olarak yer alacağını hatırlatmak isterim.

Fuar kapsamında Türk üreticilerin kendi ürünlerini tanıtabileceği, Rusya’nın önde gelen bölgelerinden katılım sağlayan Rus iş dünyası temsilcileriyle görüşmeler yapabileceği Rus-Türk İş Forumu düzenlenecektir.

Yaz aylarında gerçekleştirilecek ikili etkinliklerden bir diğeri, ülkelerimiz arasında ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan ve yaklaşık iki yıllık aranın ardından ilk kez düzenlenecek olan Rus-Türk Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu toplantısıdır.

AYRINTI - Ferit B. PARLAK

Turistte 7 milyon; ikili ticarette 30 milyar dolara koşuyoruz…

Beş yıl önce, ABD ve AB’nin Rusya’ya uyguladığı ambargonun, Türkiye’ye büyük avantaj sağlayacağını konuşuyorduk…

Yine 5 yıl önce iki ülke ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılmasını, ticari dengenin sağlanmasını ve 6 milyon turist hedefliyorduk.

Yaşanan uçak krizi ve enerji hammaddesi fiyatlarındaki gerileme 2015 ve 2016 yıllarında ticarete yansıdı ve ticaret hacmi 24 milyar dolara, Rus turist sayısı 3 milyona kadar düştü…

2019’da 30 milyar dolarlık ticaret hacmi ve 6.5 milyon Rus turist bekliyoruz…

100 milyar dolarlık ‘dengeli ticaret’ hedefi için ise Büyükelçi Yerhov’un, “12 sektöre yönelik ulusal projeler geliştirildi. Bu projeler için yüzlerce milyar dolarlık yatırım yapılacak. Türk girişimciler şimdiden pozisyon almalı” şeklindeki çağrısına kulak kabartılmalı…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap