Türk Metal: Birinci yıl için alınan zam yüzde 65,67

Türk Metal ile MESS arasındaki görüşmelerde anlaşma sağlandı. Türk Metal’den yapılan açıklamada birinci yıl için alınan kümülatif zammın saatlik ücrette ortalama 65,67 olduğu kaydedildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

Otomotiv ve beyaz eşya dahil Türkiye’nin en önemli ihracatçı şirketlerinin de yer aldığı sektörleri barındıran 140 bin işçiyi kapsayan metal işkolundaki grup toplu sözleşmesi tamamlandı. Metal işkolundaki grup toplu sözleşmede işçi sendikaları grev kararı almıştı. Türkiye iç pazarındaki ağırlığı yanında, en fazla ihracat yapan şirketlerin de bulunduğu sektördeki toplu sözleşme görüşmeleri dikkatle takip ediliyordu. Sektörde son dönemde çip krizi ve salgın nedeniyle üretim sıkıntıları yaşanmıştı. Grup toplu sözleşmesini yürüten işçi ve işveren tarafları 12 Ocak sabaha karşı varılan uzlaşmaya yönelik olumlu açıklamalar yaptı. Varılan uzlaşmaya göre, birinci ve ikinci altı aylar için saatlik ücretlere yapılan artışın toplamı, ortalama saat ücretine göre yüzde 65,67’ye ulaştı. Metal işkolundaki grup toplu sözleşmeleri 1 Eylül 2021 itibariyle belirleniyor.

Grup toplu sözleşmesine göre, birinci altı ay herkesin saat ücretine yüzde 10 zam yapılacak. Ayrıca yüzde 10 zammın üzerine 3.7 TL seyyanen artış gerçekleşecek. Böylece birinci altı ay için saatlik ücretlerde yüzde 27,44 ücret artışı sağlanmış oldu. İkinci altı ay için ise saat ücretlerine yüzde 30 zam üzerinde uzlaşma sağlandı. İkinci altı ayda eğer enflasyon yüzde 30’u geçerse yüksek olan oran uygulanacak. Türk Metal, birinci altı ay için kümülatif yüzde 29 zam talep etmişti. Yapılan zamla bu ilk talebe yaklaşılmış oldu. Sosyal haklar arasında bulunan, ilk kez metal işkolunda uygulanan çalışanların tamamlayıcı sağlık sigortası yapılması uygulaması da devam edecek.

Türk Metal’den yapılan açıklamada sözleşme görüşmelerinin son safhasına, işkolunun diğer işçi sendikaları Birleşik Metal-İş ve Özçelik-İş’in genel başkan düzeyinde katıldığı ve uzlaşmanın ortak olduğu bildirildi.

MESS ve Türk Metal’den yapılan ortak açıklamada, sosyal haklarda ise birinci yıl kümülatif olarak yüzde 35 artış yapılacak. İkinci yıl için ise enflasyon oranında zam verilecek. Sosyal haklar içinde Kurban bayramı yardımı birinci yıl için bütün gruplarda yüzde 75 artırılacak. Ayrıca, 2022 Ocak ve 2023 Ocak aylarında 400 TL’lik erzak çeki verilecek.

İşçi tarafı anlaşmadan memnun

Sözleşmeye ilişkin Türk Metal Bakanı Pevrul Kavlak yaptığı açıklamada ortalama ücretlere brüt 4 bin 181 TL artış sağlandığını kaydetti. Bu tutarın üçüncü aydaki gelir vergisi matrahına göre değişmekle birlikte yaklaşık net 3 bin 554 TL olduğunu kaydeden Kavlak, “Türk Metal Sendikası, üyeleri için en iyi sözleşmeleri imzalayan sendikadır. Bunu bir kez daha kanıtladık. Yine büyük bir başarı elde ettik. Bu yalnızca bizim değil, bize inanan, güvenen, her koşulda destek olan, güç veren siz değerli üyelerimizin başarısıdır” dedi. Kavlak, işçilerin mevcut haklarından geriye gidiş olarak nitelediği işveren tekliflerinin tamamının geri çekildiğini söylediği açıklamasında, “Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme gerçekten başarılı bir sözleşme olmuştur” diye konuştu.

Özgür Burak Akkol: İstihdam, çalışma barışı ve rekabet korundu

Toplu sözleşmede varılan uzlaşmadan sonra işveren sendikası MESS Genel Başkanı Özgür Burak Akkol yazılı bir açıklama yaparak, “Metali hayata dönüştüren ve ekonominin her alanına değer katan çalışma arkadaşlarımızın bugün ve yarınları için var gücümüzle çalışıyoruz. Amacımız, metal sanayisinin büyümesini ve gelişmesini sağlamak” dedi.

Sektörün kritik önemine işaret eden Akkol yazılı açıklamasında, “Süreç boyunca, sektörümüzün ülkemiz sanayisinde oynadığı kritik rolü göz önünde bulundurarak uzlaşma için yapıcı adımlar attık. Yeni nesil sendikacılık anlayışımızla, metal sektörünün çalışma hayatında öncülük ettiğimiz büyük değişimi ve iyileşmeyi daha da ileriye taşımak için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Ülkemiz ekonomisi ve ihracatı açısından büyük önem taşıyan sektörümüzde varılan bu anlaşma ile istihdam, çalışma barışı ve sektörün rekabet gücü korundu. Yeni dönemin toplu iş sözleşmesinin çalışma arkadaşlarımız, üye işyerlerimiz, metal sektörü ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bu konularda ilginizi çekebilir