27 °C

Türk şirket, 9 milyarlık proje aldı

Türk inşaat şirketleri arasında bir defada alınan en büyük yol projesi olacak. Kerim ÜLKER'in haberi...

Türk şirket, 9 milyarlık proje aldı

Kerim ÜLKER

Körfez ülkeleri ile yaşanan gerilim, Kuzey Afrika’da devam eden karışıklıklar Türk müteahhitlik şirketlerini Avrupa’nın doğusuna yönlendirdi. Bosna-Hersek, Hırvatistan, Makedonya gibi eski Doğu Bloku ülkelerinde önemli yol projelerine imza atan Türk müteahhitleri, rotasını bu kez Romanya’ya çevirdi.

Türk inşaat şirketleri arasında bir defada alınan en büyük yol projesini, Makyol İnşaat üstlenmek üzere. 28 Mart’ta Romanya Hükümeti’nin düzenlediği ihaleye Çinli ortağı ile birlikte katılan Makyol, görüşmelere başladı. Romanya’nın ilk Yap-İşlet-Devret (YİD) modelini uyguladığı proje Borisov ve Ploiesti Otoyolu olarak adlandırılıyor.

24 yıl işletme şartıyla sunulan projeye İsviçre, Avusturya ve İspanyol şirketler de ilgilenmiş ancak Makyol ve Çinli ortağı China Communications Construction Company (CCCC) Ltd teklifte bulunmuştu.

Müzakerelere başlanan projenin değeri ise 1.36 milyar euro. Yani 8.8 milyar TL. 14 viyadük ve 33 köprü barındıran projede 2.6 kilometre tünel var.

Romanya Başbakanı Viorica Dancila, müzakerelere başlama niyetini 4 Nisan’da açıklamıştı.

80 milyar dolar cirosu, 160 bin çalışanı var

Makyol’un ortağı China Communications Construction Company (CCCC), yaklaşık 80 milyar ABD doları ciroya sahip. 160 binden fazla çalışanı olan şirket, dünyanın en büyüğü olarak biliniyor.

Fortune Global 500'e göre dünya çapında en büyük 500 şirket listesinde 91. sırada yer alan Çinli dev, son olarak dünyanın en uzun köprüsü Danyang-Kunshan Grand Bridge’i 8.5 milyar dolara tamamlamıştı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap