Türk şirketler için Katar’da 20 milyar dolarlık kapı açıldı

Dünya Kupası’na hazırlanan Katar’da Expo Turkey By Qatar açıldı. Fuarın organizatörü Medyacity Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, “2022’ye kadar Türk şirketlerinin Katar’da alacağı taahhüt işinin 15-20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim Ülker

Bugüne kadar Katar’da havalimanı, otoyollar, stadyumlar, metro ve konut inşatlarında 13 milyar dolarlık taahhüt işine imza atan Türk şirketleri, şimdilerde gözünü 5 yıl sonra yapılacak Dünya Kupası’na çevrildi. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için 170 milyar dolarlık yatırım bütçesi ayıran Katar’ın ticaretinden daha fazla pay almak isteyen Türk şirketleri, Doha’da düzenlenen Expo Turkey By Qatar Fuarı’na adeta çıkarma yaptı.

Fuarın organizatörü Medyacity Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kurt, Türk şirketlerinin bugüne kadar Katar’da tamamladığı 12.5-13 milyar dolarlık taahhüt işleri olduğunu 7.5 milyar dolarlık taahhüt işinin de devam ettiğini belirtti. Kurt, “2022’ye kadar Türk şirketlerinin Katar’da alacağı taahhüt işinin 15-20 milyar dolara ulaşmasını bekliyoruz. Expo Turkey By Katar, bu hedefe ulaşmak için önemli rol oynayacak” dedi.

Katar’ın yurtdışında en fazla yatırım yaptığı 4’üncü ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan Kurt, önümüzdeki dönemde Katar’la Türkiye arasındaki sanayi yatırımlarının artırılmasını planladıklarını ifade ederek, “2014 yılında iki ülkenin ortak olarak üçüncü ülkelerde yatırım yapmasına yönelik imzalanan protokol kapsamında bir fonda oluşturulmuş durumda. Amacımız, Türkiye ile Katar arasında sürdürülebilir ekonomik bir model oluşturmak” dedi.

Haftada 500 milyon dolar yatırım yapıyorlar

Türkiye’nin, fuara gayrimenkul, mobilya, yapı malzemeleri, bilişim, taahhüt ve sanayi şirketlerinden toplam 154 firmayla katılım sağladığını vurgulayan Kurt, şu bilgileri verdi: “Katar 2022 Dünya Kupası için çok önemli ve değerli yatırımlar gerçekleştiriyor. Bu yatırım değeri toplamda 170 milyar dolar, yapacağı 11 stat 3.5 milyar dolar ile yüzde 2’sine denk geliyor, organizasyonel harcamalar ise yüzde 3-4’lük bir bölümü oluşturacak. Katar Finans Bakanı, haftada 500 milyon dolar yatırım gerçekleştirdiklerini açıkladı. Burada sadece Dünya Futbol Kupası yok. Bu sene hem kadınlar hem de erkeklerde dünya tenis turnuvasının finalleri gerçekleştirildi. Dünya Yüzme Şampiyonası 2020'de yine Katar’da.”

“Türk ürünleri kalitenin sembolü”

Fuara Türkiye’nin yanı sıra Katar’ın önemli şirketleri ve kurumların temsilcileri de katıldı. Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Muhammed Bin Ahmed Bin Towar Al Kuwari, iki ülke arasındaki yüksek siyasi ilişkilerin bir göstergesi olarak ticari ilişkilerin de iş dünyası tarafından desteklendiğini kaydetti. “Türk şirketlerinin Katar’a gelmelerinden ve Katar’da böyle bir fuar organize etmekten mutluluk duyuyorum” diyen Al Kuwari, “Türk ürünleri bizce çok büyük bir kalite sembolü. Türk işadamlarını, Katar’da görmek istiyoruz, desteğimizi esirgemeyeceğiz” dedi.

“İki ülkenin altyapısı kanuni mevzuat altyapısı ve imkanları itibariyle her iki tarafın işadamları için çekici bir ortam söz konusu” diye konuşan Al Kuwari, “Bunlar arasında gayrimenkul sektörü en önemli sektörlerden biri ve Aziz Bey de onun temsilcilerinden biri. Biz önümüzdeki dönemlerde çok daha büyük işbirliğini arzu ediyoruz” diye devam etti.

“Konutta KDV muafiyeti ilke kez Katar’da uygulanıyor”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortalığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun ise yaptığı konuşmada, “Türkiye’den gayrimenkul alanlara oturma izni veriliyor. 1 milyon dolarlık gayrimenkul alana vatandaşlık veriliyor. Ayrıca daha yeni yürürlüğe giren KDV muafiyeti getirildi. Katar’a da bonus gelmiş oldu. İlk defa burada uygulamış olacağız. Yüzde 18’lik bir KDV avantajı var hem bireysel yatırımcılar hem şirketler için, hem konut hem ticari gayrimenkuller için. Bu teşviklerle gayrimenkul sektöründe yeni bir dönem başlıyor. Kendilerini Türkiye’ye yatırıma davet ediyorum” dedi.

“Körfez halkı İstanbul’a çok yakın”

Avrupa Konutları ve Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya şunları söyledi: “Körfez ülkelerinde İstanbul’u, Türkiye’yi bilen, çok uzak olmayan bir halk, her yönüyle anlaşabileceğiniz bir ülke söz konusu. Bu sebeple Körfez vatandaşları daha uzağa gitmeden Türkiye’de onları ağırlamak ve ev sahibi yapmak hepimizin bir görevi. İstanbul’da bize de teklif gelirse birlikte proje geliştirebiliriz. Halen İstanbul’da 17 bin 500 konut teslim ettik. Hiçbir aksaklık yaşamadan. Şu anda 5 bin 500 konut inşaatımız devam ediyor. Önümüzdeki günlerde 5 tane şantiyemiz var, 5 tane ruhsat alacağız dedik. Şu an 10 inşaat devam ediyor.“

Projemizin yüzde 15’ini Katarlılar aldı

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Başkanı Özen Kuzu şu bilgileri verdi: “Katar bildiğiniz gibi dünya çapında yatırımları olan bir ülke. Sadece Türkiye ile sınırlı değil. Avrupa’da, Amerika’da, Ortadoğu’da büyük çaplı projeleri var. Bizim projenin de ortağı Katar hükümetinin şirketi. Seapearl’de toplam yüzde 45 satış gerçekleşti. Yüzde 15’i Katarlılara satıldı. Burada yatırım fonlarıyla ve kişilerle görüşmelerimiz var; satış yapmayı umuyoruz.”