7 °C

Türk yatırımcılar için özel paket hazırladık

'Titanyum Vadisi' adı altında özel ekonomik bölge kuruldu.

Türk yatırımcılar için özel paket hazırladık

YEŞİM ARDIÇ

ANKARA - Rusya'nın Urallar bölgesinde bulunan Sverdlovsk Bölgesi Yatırım ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova, bölgenin kalkınması için yabancı yatırımcılara yönelik geniş yatırım destekleri uygulandığını söyledi. Kazakova, DÜNYA'nın sorularını yanıtladı. Türkiye'den yatırımcılar için özel programların sözkonusu olduğunu açıklayan Kazakova, "Bölgede Türk yatırımcı yok ancak olması için yoğun çaba harcıyoruz. Ankara'nın ardından iki gün İstanbul'da çalışacağız. Biz makine sanayi sektörüyle ilgili Türk yatırımcıları için özel bir teklif hazırladık. Bu hazırladığımız teklif Türk yatırımcılarının ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz projeleri içeriyor. Bu şekilde Türk yatırımcıları Titanyum Vadisi Özel Ekonomik Bölgesi'ne geleceklerdir diye düşünüyoruz. Sadece makine sanayisi değil, aynı zamanda kereste işleme alanında da Türk yatırımcısı için özel teklifl erimiz var. Türk yatırımcıları Titanyum Vadisi Özel Ekonomik Bölgesinde kendi üretimlerini kurmaya karar verirlerse bu konuda herhangi bir destek gerekirse kesinlikle onu sağlayacağız" dedi.

Sektör ve proje bazında farklılaşan teşvikler verilebildiğini kaydeden Viktoriya Kazakova, öncelikli yatırım projesi ve özel yatırım sözleşmesi olmak üzere iki ayrı statüde teşvikler tasarlandığını anlattı. ‘Titanyum Vadisi' adı altında özel ekonomik bölge kurulduğunu açıklayan Bakan Kazakova bunun yanında üç sosyal gelişim bölgesi de bulunduğunu bildirdi. Bölgelerin vergi ve diğer teşvikler yanında, yerel enstitüler yoluyla indirimli finansal kaynak sunulmasının da mümkün olduğunu anlatan Kazakova, yatırımcının iş yapmasını kolaylaştırmak üzere, Sverdlovsk Bölgesi Özel Yatırım Ajansı'nın yatırıma başlamadan önce danışmanlıktan, üretime başlayıncaya kadar geçen aşamaların tamamında ajansın yol gösterici olarak hizmet verdiğini, buna da "Yatırımcı Eşlik Programı" adı verildiğini kaydetti.

Makine sanayi yatırımları

"Makine sanayisi bizim özel ekonomik bölgenin uzmanlık alanıdır. Daha çok makine sanayisi üzerine çalışan firmalar yer alıyor. Fakat bütün bunlar Türkiye ile sadece bu projeleri gerçekleştirebiliriz anlamına gelmiyor. Diğer projelerle de ilgilenebiliriz" diyen Rusya Sverdlovsk Bölgesi Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova, başta makine olmak üzere çalışabilecek eğitimli işgücüne sahip olduklarını anlattı.

Bölgede federal kanunlara göre de teşvikler bulunduğunu belirte Kazakova, bunları gelir vergisi indirimi, mülkiyet vergisi indirimi ve bütçe fonları ile bütçeye bağlı olmayan fonlara yapılan ödemelerden indirimler olarak sıraladı.

Türk iş insanlarını INNOPROM fuarına davet eden Kazakova, "Biz Türk iş adamlarını Sverdlovsk Bölgesi'ne özellikle de INNOPROM Fuarı'na davet etmek istiyoruz. Ekim 2019'da gerçekleşecek olan 100+ Yüksek Katlı Bina İnşaatı Fuarı'na Türk iş adamlarını davet etmek istiyoruz. İş birliğine her konuda açığız. Ortak gelişim projelerine mümkün olduğunca en yüksek desteği vereceğimiz konusunda da sözümü seslendirmek istiyoruz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap