“Türkiye ‘eski normal’e göre daha güçlü olacak”

Uluslararası İşbirliği Platformu’nun düzenlediği Boğaziçi Zirvesi 8-9 Mart tarihlerinde kapılarını açacak. Her yıl aralık ayında düzenlenen etkinliğin salgın önlemleri nedeniyle mart ayına alındığını belirten UİP Kurucusu Cengiz Özgencil, “Küresel felaket geride kaldığında Türkiye eski normale göre daha güçlü bir ülke olarak yoluna devam edecek.” dedi.  

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

2010’da başlayan ve Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından düzenlenen Boğaziçi Zirvesi 8-9 Mart tarihleri arasında 11’inci kez kapılarını açacak. Her zirvede olduğu gibi bu etkinlikte de dünyanın önde gelen devletlerinin temsilcileri ve uluslararası şirketlerin profesyonelleri küresel gidişatın nabzını İstanbul’da tutacak. 11’inci Boğaziçi Zirvesi’nin teması ‘Belirsizlik Çağında Yaşamak’ olarak belirlendi.  

Zirve ile ilgili değerlendirmelerde bulunan UİP Kurucusu Cengiz Özgencil, Türkiye’nin pandemiden güçlenerek çıkacağını söyledi.

Özgencil yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizin uzun yıllara dayanan ve sektör birikimi olan kıymetli beyinleri var. Ayrıca çalışkanlığı kendisine esas edinmiş bir toplumuz. Sayın Cumhurbaşkanımızın da üzerinde önemle durduğu hukuksal ve ekonomik reformların gerçekleşmesiyle Türkiye yeni başarı hikâyelerini yazmaya başlayacak. Buna yürekten inanıyorum. Hatırlamak istemeyeceğimiz bir seneyi geride bırakmak üzereyiz. Küresel anlamda tüm kuralların yeniden yazılacağı bir salgını yaşıyoruz. En önemlisi milyarlarca insan önünü göremez halde. Biz son 10 yıldır küresel sorunları uzman isimlerle ele alan, bununla birlikte dünyanın dört bir köşesinden binlerce yabancı misafiri İstanbul’da ağırlayan ve bunu yaparken de ülkemize daha fazla yabancı yatırımcıyı çekme gayretinde olan bir oluşumuz. Pandemi hem ülkemiz hem de insanlık adına çalışmamıza engel değil. Her yıl aralık ayında düzenlediğimiz etkinliğimizi salgın adına alınan mecburi önlemler nedeniyle mart ayına aldık. Önümüzdeki yılın ilk çeyreği itibariyle, aşılama çalışmalarının tabana yayılmasıyla küresel anlamda bir normalleşme bekliyorum. Bizlere ve ülkemize yakışan yabancı misafirlerimizi eski standartlarımızda ağırlamak olur. Sektörünün en önde gelen isimleri, yabancı ülkelerin devlet kademelerindeki isimleri ile birlikte dünyadaki mevcut durumu ve belirsizlik ortamını yine Boğaziçi Zirvesi’nde ele alacak. Hedefimiz İstanbul’u ve ülkemizi küresel sorunların ele alındığı vazgeçilmez bir merkez yapmak. Bir diğer hedefimiz ise, Boğaziçi Zirvesi’ni yerli ve milli bir düşünce kuruluşu olarak geliştirmek. Bunu başarabilirsek, ülkemiz için taş üstüne taş koymuşuz demektir.”