Türkiye girişim liginde küme düştü

Dünya genelinde fintech yatırımları bu yılın ilk 6 ayında rekor tazelerken, Türkiye'de yeni girişimler yarıya yakın azalma kaydetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KPMG’nin ikinci çeyrek fintech raporu, 2018’in ilk yarı performansını değerlendirdi. Araştırmaya göre, bu yılın ilk yarısında dünya genelinde fintech yatırımları rekor yükselişle 875 işlemde 57,9 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.

Türkiye’de ise aynı dönemde 34 işlemde 27,5 milyon dolar yatırım alan startup ekosistemi, geçen yılın ilk yarısında ulaştığı 75 işlemde 46,1 milyar dolarlık yatırımın hayli gerisinde kaldı. Fintech yatırımları ise aynı dönemde 6,2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Finansal teknolojiler dünyayı sarsıyor. KPMG’nin her çeyrek hazırladığı fintech raporuna göre, 2018’in ilk yarısında 57,9 milyar dolarlık fintech yatırımı gerçekleşti. Yılın ilk altı ayında ulaşılan bu rakam, 2017’nin toplamındaki 38,1 milyar dolarlık yatırımı şimdiden geride bırakıp yeni bir rekora imza attı.

Türkiye startup ekosistemi 2018’in ilk yarısında toplam 34 anlaşmada 27,5 milyon dolar yatırım aldı. 2017’nin ilk yarısında ise toplam 75 anlaşmada 46,1 milyon dolar yatırım çekmişti. Açıklanan temmuz sonuçları da 11 anlaşmada 2,3 milyon dolar yatırımla erken aşamada düşüşün sürdüğünü gösteriyor. Fintech yatırımları ise aynı dönemde 6,2 milyon dolar olarak gerçekleşti. Fintech, Pazarlama Teknolojileri ve SaaS dikeyleri en çok yatırım çeken alanlar oldu. Yatırımların yıl sonunu 70 milyon dolar civarında tamamlaması bekleniyor.

2018’in ikinci çeyreğinde Trendyol, Gram Games ve Eşarj’ın da aralarında bulunduğu 8 exit ve ikincil işlem gerçekleşti.

"Türkiye girişim liginde küme düştü"

KPMG Türkiye Finansal Hizmetler Sektör Lideri Sinem Cantürk, Türkiye’deki yatırımların geçen yılki performansın altında seyrettiğini söyledi. Cantürk, “Türkiye, toplam yatırım liginde hem Avrupa hem Ortadoğu’da maalesef 2017 sonunda yükseldiği 1’inci Lig’den geriye düştü. Ama ekosistemde gerçekleşen exit’ler moral oldu. Girişim ekosisteminin morali biraz düşükken gelen başarı hikayeleri girişimcilerimiz ve yatırımcılarımız açısından oldukça sevindirici. Biz mevcut durumda, ülkemiz ekosisteminin daha fazla iyi girişime ihtiyaç duyduğunu düşünüyoruz. Seçim etkisi olan nisan ve mayıs ayı haricinde diğer aylarda yatırım seviyeleri 2017 ile paralel seyrediyor. Şu anda 2017 sonlarında büyük hacimli yatırım yapan girişim fonları hazırlık sürecinde. Önde gelen bankalarımız ve kurulan yeni kurumsal girişim sermayesi fonları, iyi girişimler bulmaları halinde büyük yatırımlar yapabilecekleri sinyalini veriyor. Üçüncü çeyrekte yatırımlarda bir toparlanma bekliyoruz” diye konuştu.

KPMG’nin ikinci çeyrek fintech raporundan 'küresel' anlamda öne başlıklar şöyle:

İşlemlerin toplam hacminde önemli bir artış sağlandı. 2018 yılının ilk yarısında 875 yatırım gerçekleşti. Ayrıca, geç aşama risk sermayesi yatırımlarının medyanı, 2017’de gerçekleşen 14 milyon dolardan, 2018 yılının ilk yarısında 25 milyon dolara yükseldi. Erkan aşama yatırımların medyanı ise, 2017'de gerçekleşen 5 milyon dolarlık seviyeden 2018 yılının ortasında 9,2 milyon dolara yükseldi.

Değeri 1 milyar doları geçen dokuz büyük anlaşmayla birlikte, 2017'nin ikinci yarısında 22 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen küresel fintech yatırımları (özel sermaye, risk sermayesi ve birleşme & satın alma) 2018’in ilk yarısında 57,9 milyar dolara çıkarak iki kattan fazla büyüme kaydetti.

WorldPay'in İngiltere merkezli Vantiv tarafından 12,9 milyar dolar karşılığında satın alınması dahil olmak üzere, Avrupa'nın en büyük dört fintech anlaşmasının tutarı 22,4 milyar doları buldu.

2017’nin ikinci yarısında yapılan 119 anlaşmaya karşın, Asyalı fintech şirketlerine yapılan yatırımlar 2018’in ilk yarısında 162 anlaşma ile 16,8 milyar doları buldu.

2018’in ilk yarısında 653 anlaşma ile hafif bir artış gösteren risk sermayesi yatırım hacmi, 2015 yılından beri nispeten sabit bir görünüm izlemeye devam ediyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir