11 °C

Türkiye itiraza hazırlanıyor

Türkiye, ABD'nin çelik borulara uyguladığı gümrük vergisine itiraz etmeye hazırlanıyor

Türkiye itiraza hazırlanıyor

Türkiye, ABD'nin çelik borulara uyguladığı antidamping gümrük vergisine Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde itiraz etmeye hazırlanıyor.

Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Namık Ekinci, Reuters'a "Türkiye Ekonomi Bakanlığı'nın ... konuyu WTO'ya taşıyacağına inanıyoruz" dedi ve "Bakanlık son kararını vermeden önce birkaç faktörü göz önüne almak durumunda, ama bu yönde güçlü sinyaller var ve biz de kararın en yakın zamanda alınmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ekonomi Bakanlığı konu hakkında bir yorum yapmadı. ABD Ticaret Temsilciliği sözcüsü ise kurumun politika olarak potansiyel WTO davaları hakkında yorum yapmadığını söyledi.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu geçtiğimiz yıl ABD'li çelik boru üreticilerine büyük bir avantaj sağlayarak Güney Kore, Hindistan, Tayvan, Türkiye, Ukrayna ve Vietnam'dan gelen petrol alanı boru ürünlerine yüzde 118'lik vergi uygulama kararı aldı. 

Fakat yabancı üreticiler konuyu mahkemeye taşırken, ABD Uluslararası Ticaret Mahkemesi'nin bu ayın başlarında Güney Kore'den gelen ürünlere uygulanan vergilerin yeniden hesaplanması kararını vermesiyle ufak bir zafer yaşamıştı.

Güney Kore'den gelen petrol boru ürünlerinin toplamı 2013 yılında 818 milyon dolar olurken, diğer ülkelerin toplamından daha fazla oldu. Güney Kore vergiler konusunda geçtiğimiz Aralık ayında başvuru yapmıştı.

ÇİB Türkiye'nin bu alanda ABD'ye 2014 yılında yaptığı ihracatın, toplam rakamın yüzde 1.7'sine denk geldiğini söyledi. Parasal miktar konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da sektörden bir kaynak bu ticaretin dolar bazında maliyetinin "önemli" olduğunu söyledi.

          

Kaynak: Reuters

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.