21 °C

"Türkiye son 10 yıldır problemleriyle yüzleşmiyor"

Finans piyasalarının önündeki zorluklar, küresel ekonomik görünüm, ulusların düşüşü ve yükselişi CEF Konferansı’nda tartışıldı.

Türkiye son 10 yıldır problemleriyle yüzleşmiyor

Massachusetts Institute of Technology (MIT) Ekonomi Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Türkiye son 10 yıldır problemleriyle yüzleşmiyor. Dünyada artaran likidite Türkiye’ye de gelecektir ama bunun sorunların üstünü örtmesine izin verilmemeli. Çünkü aynı sistemle artık devam edemeyiz" dedi.

Sabancı Üniversitesi Finans Mükemmelliyet Merkezi’nin (Center of Excellence in Finance-CEF) düzenlediği “Finans Piyasalarının Geleceği” konferans serisinin üçüncüsünde, ulusal ve uluslararası finans ve ekonomi dünyasının önemli isimleri bir araya geldi.

CEF Konferansı’nın “Ulusların Düşüşü veya Yükselişi” başlıklı son panelinde, küresel gelişmeler ışığında, bölgeler ve ülkelerdeki gelişmeler ve öngörüler üzerinde duruldu. Massachusetts Institute of Technology Elizabeth ve James Killion Kürsüsü Ekonomi Profesörü Prof. Dr. Daron Acemoğlu ve Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ın katıldıkları panelde, iki akademisyen konferans katılımcılarına, ulusların düşüş ve yükselişlerine ilişkin farklı perspektifler çizdiler ve söz konusu gelişmelerin küresel düzeyde yansımalarını ele aldılar.
Prof. Dr. Daron Acemoğlu, temel faktör verimliliğinin 2007’den beri ‘negatif’ gerçekleşmesini 'korkunç' olarak nitelendirerek "Bunun temel nedenlerinden biri ise sadece inşaata dayalı bir büyüme modeli uygulanmasıdır. Oysa Türkiye’nin üretime, insan kaynağına, teknolojiye ihtiyacı var” dedi.

Semptomlara değil temel problemlere odaklanılmalı

Türkiye ekonomisinin durgunlukla mücadele verdiğini aktaran Acemoğlu, "Durgunluk belki kriz olacak. Türkiye’nin bunu aşması için kısa ve ortak vadeli politikaları ve çözümleri birlikte yönetmesi gerekecek. Çünkü kısa vadede ciddi bir borç problemi var. Borçlar nedeniyle şirket bilançoları çok problemli. Bunların bankalara ve bireylere sıçraması söz konusu. Bu tehlikeli bir kokteyl. Kredilerle tüketimi artırarak büyümek stabiliteyi de engelliyor. Bütçe açığı da çok büyük. Enflasyon, faiz gibi semptomlara odaklanmak yerine temeldeki problemleri çözmeliyiz. Üretimde verimliliğe odaklanmalıyız. Teknolojiyi yatırım gerekiyor. 2007 sonrası kötüleşen politik ve ekonomik kurumları yeniden güçlendirmeliyiz" şeklinde konuştu.

Türkiye’nin, ihtiyacı olan uluslarası yatırımları, dış kaynağı da böyle çekebileceğini anlatan Acemoğlu, "Türkiye son 10 yıldır problemleriyle yüzleşmiyor. Dünyada artan likidite Türkiye’ye de gelecektir ama bunun sorunların üstünü örtmesine izin verilmemeli. Çünkü aynı sistemle artık devam edemiyiz" dedi.

Zor zamanlardan geçiyoruz, iyileşecek

Konferansın açılış konuşmalarını Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ve CEF Kurucu Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici ve Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer yaptı.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş, konuşmasında, “Finans sektörünün reel sektörün ihtiyaçlarını anlaması ve o ihtiyaçları karşılaması gerekiyor. Bunun için de eğitilmiş insan gücümüzün artması lazım. Çünkü İstanbul'un finans merkezi olmasını istiyoruz, onun için bizim de elimizi taşın altına koymamız gerekiyordu. CEF bunun en önemli yapı taşlarından biri” dedi ve CEF hakkında bilgi verdi. Konuşmasının son bölümünde Türkiye ekonomisindeki gelişmelere değinen Demirtaş, şunları kaydetti: “Hiçbir ekonomi sorunsuz değil. ABD dünyanın bir numaralı ekonomisi ama sorunlu, İngiliz ekonomisi, Almanya ekonomisi sorunlu. Biz onlara göre daha fazla sorunluyuz, evet, Polyannacılık yapmak istemiyorum ama kendinize şunu sorun Son 5 yılda Türkiye’de olan olaylar başka ülkede olsaydı eğer o ülkeye ne olurdu? Bu soru zor zamanlarda sizi rahatlatsın. Zor zamanlardan geçiyoruz, daha da zorlaşacak, evet, ondan sonra iyileşecek mi? O da evet.” diye konuştu.
CEF Finans Mükemmeliyet Merkezi’nin Profesör Özgür Demirtaş’ın liderliğinde çok başarılı bir döneme imza attığını belirten Suzan Sabancı Dinçer konuşmasında, “CEF, Özgür Demirtaş’ın özverili çalışmalarıyla, seminerleri, eğitimleri, araştırmalarıyla çok kaliteli bir merkez konumuna ulaştı. Akbank olarak bundan gurur duyuyoruz. Sabancı Üniversitesi’nin desteği bizim için çok değerli” dedi.

Türkiye'nin potansiyeli

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil’in moderatörlüğünde “Finans Piyasalarının Önündeki Zorluklar” başlıklı panelde JP Morgan Securities Yönetim Kurulu Başkanı Sir Winfried Bischoff, teknolojik dönüşümün üretkenliği büyütmediğini ve küresel piyasaların hala 'güvenli varlıklara' yatırım yapmaya devam ettiğini anlatarak gelişmiş ülkelerdeki faiz politikasının bir süre sonra sigorta sektörünü de zorlamaya başlayacağını anlattı.

Harvard Üniversitesi Uluslararası Ekonomi Profesörü Dante Roscini cari açığı düşürmede te Türk ihracatçılarının çok iyi bir iş çıkaracağını düşündüğünü anlattı. Roscini, "Buradaki şirketlerin bir kısmının yönetişimi risk yönetimi başka büyümekte olan piyasalardakinden çok daha iyi. Türkiye bence bu alana (ihracat) yatırım yapmaya devam edip kendini farklılaştırmalı" dedi.

ABN AMRO Bank NV Yönetim Kurulu Başkanı Tom de Swan da yatırımcıların faiz oranlarındaki herhangi bir oynamaya endişeli tepki verdiğine işaret ederek Türkiye'nin genç nüfusu ve jeopolitik konumunun en büyük avantajları olduğunu kaydetti. Swan, "Şu an Türk ekonomisi çok büyük bir enflasyon ve faizle mücadele ediyor. Yabancı para ve rezervleri büyük ihtimalle çok düşük. Dolayısıyla sağlam bir para politikası oluşturmak zor oluyor ama Türkiye çok büyük potansiyeli olan bir ülke" ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap