7 °C

Türkiye, yabancıyı cezbedecek

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, bu hafta Genel Kurul’a görüşülmesi beklenen yeni teşvik mekanizmasının yabancı yatırımcılar açısından da oldukça cazip olacağını söyledi.

Türkiye, yabancıyı cezbedecek

Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak teşvik mekanizmasını devreye sokmaya hazırlanıyor. Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen tasarının kısa süre içinde Meclis'te onaylanması bekleniyor.

Hükümet, yabancı yatırımcıları da Türkiye'ye çekmek için önemli adımlar atacak. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, özellikle proje bazlı bir destek mekanizması oluşturulacağını belirterek, şöyle konuştu: "Arz güvenliği açısından önem taşıyan, stratejik sektörlerde ve petrokimya, enerji gibi büyük ölçekli yatırımlarda da bu sistemin faydasını göreceğimize inanıyorum, yatırım yapmak isteyen firmayla Ekonomi Bakanlığı bir anlamda müzakere edecek ve ona göre mevcut teşvik sistemimizin ötesinde gerçekten Türkiye'ye önemli bir katkı sağlayacaksa ilave bir teşvik verebilme imkanına kavuşacağız. Bu yasa tasarımız Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti, bu hafta TBMM Genel Kurulunda görüşülecek. Bunun yasalaşmasıyla birlikte Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak bir teşvik mekanizmasını devreye sokacağız. Bunun da yabancı yatırımcılar açısından oldukça cazip olacağını düşünüyorum. Türkiye'ye yabancı sermaye yatırımları gelmeye devam edecek. Yabancı sermayeyi çekme açısından Türkiye son 14 yılda başarılı performans elde etti. Biz bunu artırarak devam edeceğiz"

Polonya ve Romanya'daki FETÖ okulları takip altında

Polonya ve Romanya'da gerçekleştirdiği temaslara ve gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Elvan, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Bilim ve Yüksek Öğrenim Bakanı Jaroslaw Gowin ve Romanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi, Ticaret ve İş Çevresi İlişkileri Bakanı Costin Grigore Borc ile yaptığı görüşmelerde FETÖ'nün iç yapısı ile kullandıkları yöntemlere dair bilgi verdiğini anlattı. Elvan, "Polonya'da FETÖ'nün lisesi, üniversitesi var. Bunları takibe aldıklarını, izlemede olduklarını ifade ettiler. Romanya Başbakan Yardımcısıyla yaptığım görüşmede de çok yeni şeyler öğrendiğini, hassasiyetle bu konuyu takip edeceklerini, hükümet düzeyinde bir çalışma yapacaklarını söyledi" ifadelerine yer verdi.

FETÖ yalan haberlerle ekonomiyi kötüymüş gibi göstermeye çalışıyor

FETÖ'nün, Türk ekonomisine yönelik birçok asparagas haber ürettiğini belirten Elvan, "İnanılmaz yalan haberlerin buralarda yayıldığını gördük. Örneğin yabancı bir gazeteci bana Türkiye'den 90 milyar euro çıktığını söyledi. Sosyal medyada FETÖ bu tür yalan haberler yayarak Türkiye ekonomisini çok kötüymüş gibi göstermeye çalışıyorlar" dedi

 

 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap