9 °C

Türkiye yeniden IMO konsey üyesi seçildi

Türkiye, seçimde geçerli oy kullanan 154 üye ülkeden 137'sinin oyunu aldı

Türkiye yeniden IMO konsey üyesi seçildi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye'nin denizcilik alanında dünyanın en önemli birliği sayılan Uluslararası Denizcilik Organizasyonu'na (IMO) yeniden konsey üyesi olarak seçildiğini belirterek, "Böyle önemli bir göreve yeniden seçilmek, Türk denizciliği adına dikkat çekici bir başarı oldu" dedi. 

Bakan Yıldırım, IMO'nun İngiltere'deki 29. genel kurulunda Türkiye'nin 2016 ve 2017 yılları için yeniden konsey üyesi seçildiğini ifade etti. 

Türkiye'nin IMO'ya 25 Temmuz 1956'da katıldığını ve konsey üyeliğine 1999 itibarıyla aday olduğu hatırlatan Yıldırım, "Bakanlık olarak önem verdiğimiz denizcilik alanında böyle önemli bir göreve yeniden seçilmek, Türk denizciliği adına dikkat çekici bir başarı oldu" diye konuştu. 

"En çok oy alan ikinci ülke Türkiye" 

Türkiye'nin, 171 üye ülkesi bulunan IMO'nun genel kurulunda geçerli oy kullanan 154 üye ülkeden 137'sinin oyunu alarak Singapur'dan sonra ikinci en çok oy alan ülke olarak "C" kategorisinde konsey üyeliğine tekrar seçildiğini belirten Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu: 

"Merkezi Londra'da olan IMO, 171 üye ülke, 76 hükümet dışı uluslararası kuruluş ve 64 hükümetlerarası uluslararası kuruluş ile denizcilikte ilgili ülkeleri bağlayıcı kararlar alan denizcilik alanındaki en önemli kuruluştur. Alınan kararlar ancak konsey üyesi olan ülkelerin onayıyla yürürlüğe konabilmektedir. Türkiye, İngiltere'nin teklifi ve üye ülkelerin yoğun desteğiyle 2013-2015 döneminde Meksika'dan devraldığı IMO Genel Kurul Başkanlığı görevini de başarıyla yürüttü. Bu dikkat çekici başarılarda, ülkemizin son yıllarda denizcilik konusunda gösterdiği atılımların büyük rolü vardır. Nitekim, Türk bayraklı gemilerimiz 2008'den itibaren dünyanın lider liman devleti denetimi rejimi olarak kabul edilen Paris Liman Devleti Denetimi Muhtırası (ParisMoU) kapsamında 'beyaz liste'de yer almaktadır." 

"2016 Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliği Türkiye'de yapılacak" 

Bakan Yıldırım, IMO tarafından her yıl farklı bir ülkede düzenlenen Dünya Denizcilik Günü Paralel Etkinliğinin ev sahipliğini 2016'da Türkiye'nin üstlendiğini söyledi.  

Türk denizciliğinin gelişmesi için çalışmaları hız kesmeden sürdüreceklerini dile getiren Yıldırım, "Bakanlığımız, ülke menfaatlerimizi gözeterek denizcilikle alakalı kazandığı bilgi ve birikimini IMO'da aktarmaya, çalışmalara aktif olarak katılmaya ve alınan kararların uygulamasının takibi noktasında gereğini yapmaya devam edecek" şeklinde konuştu. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.