27 °C

Türkiye'de 3 yılda bir telefon değiştiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca yapılan "İsrafın Boyutu" incelemesinde, Türk halkının ortalama akıllı telefon değiştirme süresi 3,2 yıl olarak tespit edildi.

Türkiye'de 3 yılda bir telefon değiştiriliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, "Tüketici İsrafın Boyutlarının İncelenmesi" adıyla, 7 bölgeden 26 kent merkezinde, 18-69 yaş arası bin 650 kişi ile yüz yüze görüşülerek bir araştırma gerçekleştirildi.

Araştırmaya göre:

- Türk halkının yüzde 66'sı her gün ekmek satın alıyor. Tüketicilerin yüzde 96,8'i ambalajsız ekmek satın alıyor. Toplumun yüzde 8,6'sı ekmeği çöpe atma eğilimi gösterirken, haftada kişi başı 226 gram ekmek tüketilmeden çöpe gidiyor.

- Türkiye'de akıllı telefon kullanım oranı yüzde 84'e ulaşırken, yüzde 14,7'lik kesim standart cep telefonu sahibi. Hiç cep telefonu olmayanların oranı ise yüzde 1,5. Akıllı telefon sahiplerinin yüzde 7'si yılda bir, yüzde 17'si ise iki yılda bir telefonlarını değiştirirken, ortalama akıllı telefon değişim süresi ise 3,2 yıl.

- Türkiye'nin yüzde 27'si otomobil sahibi. Otomobil sahiplerinin yüzde 10'u 2-3 yılda bir otomobilini değiştirirken, ortalama değişim süresi 6,2 yıl.

- Tasarruf yapma oranı yüzde 14. Kamuoyunun yüzde 56'sı gelir yetersizliği nedeniyle, yüzde 26'sı ise borçları olduğu için tasarruf yapamıyor.

- Gazete, kitap, dergi için para harcamak, kamuoyunun yüzde 57'sinin için zorunlu ihtiyaç olarak algılanıyor. Buna karşın; taksiye binmek, dışarıda yemek yemek, tatile gitmek, kültür sanat konularına para harcamak ihtiyaç dışı tüketim olarak görülüyor.

"İsraftan uzak durmalıyız"

Araştırmanın sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tasarrufun sağlıklı büyümenin bir gereği olduğunu belirterek, tasarruf denilince sadece, finansal anlamda yapılacak birikimin değil, aynı zamanda israf boyutundaki tüketimlere de ket vurulması gerektiğini vurgulandı.

Tüfenkci, Türkiye'de kıt olan kaynakların daha verimli değerlendirilmesi, çocuklara ve gençlere hayatın her alanında israftan kaçınmanın ve tasarruf yapmanın öğretilmesi gerektiğini bildirdi.

Akıllı telefon konusunda önlenemez bir tüketim çılgınlığının olduğuna işaret eden Tüfenkci, "İhtiyaçtan çok, artık modeli göz önüne alınıyor. Bu da beraberinde israfı getiriyor. Gelecek nesillerimiz için israftan uzak durmalı, sağlıklı büyümenin gereğini yerine getirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap