20 °C

"Türkiye'deki faaliyetlerimizi genişletmek istiyoruz"

Türkiye'deki Azerbaycanlı İşadamları Birliği Başkanı Mehdi Nağıyev, "Türkiye'de Azerbaycanlı iş adamlarının faaliyetlerini artırmaya ve güçlendirmeye çalışırken, Azerbaycan'da da Türkiye'nin tanıtımını yapıyoruz" dedi.

Türkiye'deki faaliyetlerimizi genişletmek istiyoruz

VEYSEL AĞDAR

Türkiye'nin en büyük yabancı yatırımcısı statüsündeki Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) yetkilileri olmak üzere Türkiye ile Azerbaycan'dan çok sayıda iş ve devlet adamı 19 Nisan'da Türkiye'deki Azerbaycanlı İşadamları Birliği'nin (TAİB) ev sahipliğinde bir araya geldi.

Türkiye ve Azerbaycan'dan siyasi temsilciler, iş insanları ve TAİB üyelerinin katıldığı toplantıda Azerbaycan ve Türkiye arasındaki yeni iş imkanları ve yatırım fırsatları konuşuldu.

En büyük hedeflerinin Azerbaycan ile Türkiye'nin ekonomilerini güçlendirmek için katkı sunmak olduğunu söyleyen TAİB Yönetim Kurulu Başkanı Mehdi Nağıyev, "Türkiye'de Azerbaycanlı iş adamlarının faaliyetlerini artırmaya ve güçlendirmeye çalışırken, Azerbaycan'da da Türkiye'nin tanıtımını yapıyoruz. İki ülkenin güçlü bağını arkamıza alarak, ekonomilerinin de güçlenmesi için 2018'den bu yana faaliyetlerimize hız verdik. Bursa'dan Konya'ya her yerde verimli görüşmeler yapıyor, dayanışmamızı güçlendiriyoruz. Faaliyetlerimizi Türkiye'nin farklı bölgelerinde temsilcilikler açarak, genişletmek istiyoruz. Azerbaycanlı iş adamlarımızın güveneceği güçlü bir organizasyon olarak, üyelerimizin iş dünyasındaki rekabet üstünlüğünü daha da artırmalarına destek olacağız. Böylece yeni yatırımlar ve işbirlikleri ile iki ülke ekonomisinin güçlenmesi için katkı sunacağız" diye konuştu.

"Ekonomik ilişkileri sağlamlaştırmalıyız"

Türkiye ile Azerbaycan arasında çok sıcak ilişkilerin bulunduğunu ifade eden Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan da, "Türkiye'deki yabancı yatırımlardan önemli payı alan ülkelerden biri Azerbaycan, bundan çok mutluyuz. Ama toplam ihracatımızın sadece 1.5 milyar dolarını Azerbaycan'a yapıyoruz. Daha vahimi Azerbaycan'dan da yaptığımız ithalat 400 milyon dolar. Bu rakamlar Türkiye ile Azerbaycan'ın arasındaki ilişkiye yakışan rakamlar değil, ne yapıp edip bunu birkaç sene içerisinde birkaç katına çıkarmamız lazım" dedi.

"Birbirimizin yanındayız"

İki ülke devlet başkanlarının, iki kardeş ülke arasında gerçekleştirilen işlere hususi önem verdiğine dikkat çeken Azerbaycan Cumhuriyeti Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkanı Fuad Muradov da, "Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişki her zaman devam edecek. Büyük Türk dünyasında hayata geçirilen işler Azerbaycan ve Türkiye halkları tarafından her zaman desteklenecektir. Azerbaycan her zaman Türkiye'nin, Türkiye her zaman Azerbaycan'ın yanındadır" şeklinde konuştu. TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Şamil Ayrım da Türkiye ve Azerbaycan'ın iş birliğinin doruk noktada olduğuna dikkat çekti.

İki başkent havada buluşuyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Esenboğa Havalimanı'ndan Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye bugün başlayacak doğrudan uçuşların iki ülke arasındaki ticari ilişkileri daha da büyüteceğini ve geliştireceğini söyledi. Doğrudan uçuş yapılan rotalara Bakü'nün de eklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Baran, ATO olarak destek amacıyla Bakü'ye gerçekleştirilecek ilk uçuşa katılacaklarını belirtti.

Daha önce Berlin, Paris, Viyana, Frankfurt, Cidde, Medine, Moskova, Londra, Roma ve Tifl is hatlarının açıldığını anımsatan Baran, Ankara'dan yurt dışına direkt uçuşların sayısını artırmak istediklerini söyledi. Baran, yurt dışına doğrudan uçuşlara sahip çıkmaları için Başkentlilere çağrıda bulunarak, "Doluluk oranlarının azalmaması gerekiyor" dedi. Ankara'dan Bakü'ye haftanın 3 günü uçuş gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap