24 °C

Türkiye'deki üretimimizle dünyaya örnek olduk

Daimler AG Yöneticilerinden Britta Seeger, Türkiye’nin üretimdeki yüksek kalite standardı ve kalifikasyonu yüksek çalışanları ile marka için büyük önem taşıdığını vurgulayarak, Türkiye’ye yatırımlarının süreceğini vurguladı.

Türkiye'deki üretimimizle dünyaya örnek olduk

Aysel YÜCEL

Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı'nda (IAA) DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Grubu Başkanı ve Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Britta Seeger, Türkiye’nin Daimler AG için önemini vurgulayarak, “50 yılı aşkın süredir Türkiye’de üretim tesislerine yatırımlarımızı artırıyor ve Türkiye’deki organizasyonumuza ilave sorumluluklar veriyoruz. Mercedes-Benz Türk, bugün üretim, AR-GE ve IT ağı ile Almanya’daki merkez fonksiyonlarımız içinde çok önemli bir yere sahip. Şirket, kuruluşundan bugüne Türkiye’deki otobüs ve kamyon üretiminde sanayinin gelişmesine öncülük ederek dünyaya da örnek oldu” diye konuştu.

1968 yılında otobüs üretimine, 1986 yılında ise kamyon üretimine başladıklarını hatırlatan Seeger, “Türkiye’de, 2009 yılında 2. El Faaliyetleri Merkezimizi ve AR-GE Merkezimizi açtık. 2013 yılında Türkiye’yi bilgi teknolojileri üssü olarak konumlandırarak İstanbul’dan tüm dünyaya hizmet veren Global IT Hizmetleri Merkezi’ni kurduk. 2016 yılında Aksaray Kamyon Fabrikası’na üretimi ikiye katlamak için yeni bir yatırım başlattık ve 2018 yılında ikinci ARGE Merkezimizi faaliyete geçirdik” dedi.

“Türkiye’ye güveniyoruz”

Mercedes-Benz Türk’ün günümüzde üretim faaliyetlerinin yanı sıra küresel ekosistem içinde geniş yelpazede ürün ve hizmet üreterek ihraç ettiğini belirten Seeger, “Türkiye’de arttırarak devam ettiğimiz yatırımlarımızın en önemli sebebi, üretimdeki yüksek kalite standardı ile bağlılığı ve kalifikasyonu yüksek çalışanlar. Türkiye’de bugün 7 bini aşkın çalışanımız ve 4 bin 500’den fazla aşkın bayi ağı çalışanımız ile biz büyük bir aileyiz. Bu aileye ve Türkiye’ye güveniyoruz, yatırımlarımızı sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

“Otomobilde liderliği koruyacağız”

2018’de dünya genelinde Mercedes-Benz otomobil satışlarının bir önceki yıla oranla yüzde 0.9 artarak 2.3 milyon seviyesine ulaştı. Marka, 2018’i premium segmentin lideri olarak kapattı ve liderlik konumunu üç yıl kesintisiz şekilde korumuş oldu. Seeger, “Türkiye’de de 2018 yılında 14 bin 445 adetlik satış gerçekleştirerek, premium segmentteki 2016 yılından beri taşıdığımız liderlik bayrağını koruduk” diyerek, 2019’da da hem globalde hem de

Türkiye’de liderliği devam ettirmeyi hedeflediklerinin altını çizdi. Haziran ayı itibariyle satışa sunulan Yeni A-Serisi Sedan’ın Türkiye’deki 2019 yılı satışlarının en az yüzde 10’luk dilimini oluşturmasını beklediklerini ifade eden Seeger, “Aracımızın globaldeki öneminin yanı sıra Türkiye pazarı için başta gelen modellerden biri olacağına inancımız tam. A-Serisi Sedan Türkiye’nin otomobili olacak” dedi.

Seeger, Türkiye’de otomotiv pazarındaki daralmaya da deyinerek, şöyle devam etti: “Otomotiv sektöründeki küçülme, 2018’den bu yana devam ediyor. Ancak bu durumun uzun vadeli olmayacağını umuyor ve gelecek birkaç yılın hepimiz için oldukça heyecan verici olacağına inanıyorum.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap