"Türkiye’nin tasarruf açığı var, zorlama ile bu iş olmaz"

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

ŞANLIURFA - HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, son dönemde tartışmalara konu olan bankaların donuk alacaklarının, sorunlu kredilerinin bilanço dışına çıkarılmasına yönelik hazırlıkların uzun vadeli çözümlerle birlikte ele alınması gerektiğini vurguladı.

Mahmut Arslan, Türkiye’nin tasarruf açığı olduğunu ve herkesin borcu borçla kapattığını kaydederek “Zorunlu BES benzeri çözümler bir işe yaramaz. Zorlamayla bu iş olmaz. Burada önemli olan tasarrufun artması” dedi.

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan,  bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Bankaların kredi vermekte zorlandığının belirtildiğini söyleyen Mahmut Arslan, “Türkiye’nin sorunu dış kaynak gelmemesi. Bankacılık sisteminin ayakta kalacağı bir yapıyı hükümet dikkate alır. Zor bir dönem. Özellikle uluslararası çevreler ve Türkiye’deki uzantıları IMF ile bir anlaşma baskısı yapıyor. Yakın zamanda asparagas haber dahi yaptırdılar” diye konuştu. IMF ile anlaşmanın her dönem işçi aleyhine sonuçlandığını söyleyen Mahmut Arslan, “Hükümet, bakanlık, özel sektör bu işi aşacak adımları atmalı. Zorunlu BES benzeri çözümler bir işe yaramaz. Zorlamayla bu iş olmaz. Burada önemli olan tasarrufun artması. Oysa borçlu bir toplum var. Herkes borcu borçla kapatıyor” diye konuştu.

Kıdem konusunu Cumhurbaşkanı’na açtık

Mahmut Arslan, AB Karma İstişari Komitesi olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaretlerinde kıdem tazminatı konusunun da açıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanı ortak mutabakat talebimize aynen katıldığını söyledi. Sosyal tarafların mutabakatı olmadığından çıkmayacağı yönünde bize güvence verdi. Bu bizim için önemli” dedi. Kıdem tazminatına yönelik düzenleme isteyen bir işveren kesiminin “kıdem tazminatının tamamen kaldırılmasından yana” olduğunu belirterek, uzlaşmanın bu nedenle mümkün görünmediğini belirtti.

Arslan HAK-İŞ olarak kıdem tazminatına yönelik temel prensiplerini; bütün işçilerin yararlanabileceği bir model, kamunun mutlaka güvencesi altına alınması, 30 gün karşılığı olması, SGK’nın prim tahsilat modeli, fon alacaklarının kamu alacağı sayılması olarak sıraladı.

İşsizlik ödeneği işsiz dışında herkese veriliyor

Mahmut Arslan, işverenlerin kıdem konusunda ileri sürdükleri “iş güvencesi ve işsizlik sigortası varken kıdem tazminatına gerek yok” tezine karşı dünya uygulamalarını dikkate alan bir çalışma yaptıklarını ve yakında açıklayacaklarını bildirdi. Arslan, “Biz bir çalışma yaptık ve Batı ülkeleri örnek gösteriliyor, oralarda da öyle olmadığını anlattık. İşsizlik ödeneği öyle bir noktaya geldi ki işsize verilmiyor, herkese veriliyor” diye konuştu.

HAK-İŞ Başkanı Mahmut Arslan, CHP tarafından kazanılan bazı belediyelerde sendika değiştirmeye yönelik baskıları belgeleme çalışması yaptıklarını da belirterek, işçi bilgilerinin paylaşılmasının da sorun olduğunu belirtti. HAK-İŞ’e bağlı sendikalara üye 8700 işçinin istifa ettirildiğini söyleyen Mahmut Arslan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde, sendikalarla ilişkiler konusunda yönetici konumda olanların herhangi bir yönlendirme yapmaması için genelge yayımlandığını, benzer genelgeleri diğer belediyelerden de talep ettiklerini söyledi.