11 °C

TUSAŞ, Pakistan F16'larını modernize edecek

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Modernizasyona ilişkin sözleşmeyi, bugün Rawalpindi'de imzaladı

TUSAŞ, Pakistan F16'larını modernize edecek

 

ANKARA - Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ), Pakistan'ın 42 F-16 uçağının modernizasyonu projesini üstlenerek, uluslararası bir başarı daha kazandı. Modernizasyona ilişkin sözleşme, bugün Rawalpindi'de imzalandı.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, mali boyutu 75 milyon dolar civarında olan proje kapsamında, toplam 42 adet F-16 uçağının modernizasyonu, gelecek yıl Ekim ayından itibaren 46 ay süresince TUSAŞ tesislerinde gerçekleştirilecek.

Pakistan F-16'larının modernizasyonu konusunda teklif çalışmalarının başlatılmasına ilişkin ön protokol, Eylül 2006'da Pakistan'ın Karaçi kentinde düzenlenen IDEAS Savunma Fuarı sırasında, TUSAŞ ile Pakistan Hava Kuvvetleri arasında imzalanmıştı. Bu gelişmenin ardından Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından F-16'ların modernizasyonu için açılan uluslararası ihaleye davet edilen TUSAŞ;ın, Pakistan makamları tarafından yapılan nihai değerlendirme sonucunda Temmuz 2008'de, Avrupa;dan katılan diğer yüklenici adayları geride bırakarak, projede ana yüklenici olarak seçildiği açıklanmıştı. TUSAŞ ile Pakistan makamları arasında sözleşme görüşmelerine bu yıl başlandığı hatırlatılan açıklamada, varılan mutabakatın ardından bugün, Pakistan'ın Rawalpindi şehrinde düzenlenen bir törenle TUSAŞ ile Pakistan Savunma Üretimi Bakanlığı arasında sözleşme imzalandığı bildirildi.

Açıklamaya göre, TUSAŞ, 2006'da ihaleye katılan diğer ülke firmalarını geride bırakarak Ürdün Hava Kuvvetleri ile F-16 uçaklarının modernizasyonuna yönelik bir sözleşme imzaladı ve proje Nisan 2009'da, son uçağın teslimi ile birlikte başarıyla tamamlandı. Açıklamada, F-16 uçaklarının modernizasyonu konusunda dünyanın en iyi firmaları arasında yer alan TUSAŞ;ın, Pakistan Hava Kuvvetleri;nin F-16'larının modernizasyonunda da aynı başarılı çizgiyi sürdüreceği belirtildi.

Açıklamada, "savunma ve havacılık alanında yoğun uluslararası rekabetin yaşandığı son yıllarda başarılı çalışmaları ve etkin yönetimi ile göz dolduran ve ihracata yönelik projeleriyle adını 5 kıtada duyuran Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi TUSAŞ'ın, gelecek dönemde de yeni projelerle atılımlarını sürdürmeye devam edeceği" kaydedildi.

TUSAŞ, Türk savunma sanayisinin kurucu ve geliştirici lokomotifi olan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'nın bir kuruluşu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.