16 °C

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan: Şu anda fındıkta işler iyi gidiyor

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, "TMO bir taban fiyat oluşturmuş oldu. Şu anda 24 liraya dayanan serbest piyasa fiyatları var. Üretici de bu fiyatlar karşısında piyasaya kontrollü şekilde fındık indiriyor. Şu anda fındıkta işler iyi gidiyor.” dedi.

TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Soydan: Şu anda fındıkta işler iyi gidiyor

Toprak Mahsülleri Ofisi’nin (TMO) fındık alım fiyatları ile ilgili açıklamaya yapan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, bu sezon TMO’nun alım fiyatlarının levant kalite için 22, Giresun kalite için 22,5 lira olarak hasattan önce açıklanmasının çok olumlu olduğunu söyledi.

Bu sayede üreticilerin bahçeye huzurlu girdiğine işaret eden Arslan, "Bu bizim için de üreticilerimiz için de sektör için de aslında iyi oldu. Çünkü üretici nereye ne verecek, ne harcayacak, ona göre planlamasını yaptı ve TMO da ağustos ayının ortasında alımlara başladı." dedi.

Soydan, TMO'nun açıkladığı fiyat ve alımların başlamasından sonra fındık fiyatlarında serbest piyasanın bu rakamlar bazında açıldığını belirterek, şunları kaydetti: "Yani 21,5 lira seviyelerinden başlayan fiyatlar bugünlerde 23,5-24 lirayı buldu. TMO bir taban fiyat oluşturmuş oldu. Taban fiyatın üzerinden şu anda 24 liraya dayanan serbest piyasa fiyatları var. Üretici de bu fiyatlar karşısında piyasaya kontrollü şekilde fındık indiriyor. İhtiyacı olanlar indiriyor. Yani bir sıkışıklık yok, yığılma yok. Şu anda fındıkta işler iyi gidiyor."

"Üreticilerimiz fındığını en iyi şekilde değerlendiriyor"

Üreticilerin, TMO'nun hasattan önce fiyat açıklamasından dolayı bahçelerine çok iyi baktığını vurgulayan Soydan, "Önemli maliyetler yapan üreticilerimiz bugünlerde fındığını en iyi şekilde değerlendiriyor. Yani üreticilerimiz bu sene mağdur olmadı, fiyatlar iyi." ifadesini kullandı.

Soydan, üreticilerin bütün harcamalarını hasattan önce açıklanan fiyata göre planladığını ifade ederek, şunları söyledi: "Açıklanmasından sonra da fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası sağlanmış oldu. Üreticimiz bundan dolayı da bahçesine bakarak hem verimi hem de kaliteyi artırdı. Gerçekten bu sene fındıkta bir kalite var, randıman var ve bu da istikrarlı bir fiyat politikasına bağlı. Bundan sonra da üreticilerimiz aynı şekilde fındıklarına masraf ederek bakımlarını planlı bir şekilde yaparak 2021 yılında ve sonraki yıllar için de aynı şekilde uygulamanın devam etmesini istiyorlar."

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap