10 °C

Ucuz perakendenin mucidi öldü

Dünyanın en büyük AVM’lerinden ALDİ’nin kurucusu, 'Ucuz perakendenin mucidi' olarak bilinen Karl Albrecht hayatını kaybetti

Ucuz perakendenin mucidi öldü

İSTANBUL - ALDİ’nin kurucusu ve Almanya’nın en zengin işadamlarından Karl Albrecht öldü. Frankfurter Allgemine gazetesinin haberine göre, Karl Albrecht 94 yaşında Essen’deki villasında hayata gözlerini yumdu. 

Gazete, Karl Albrecht’in bugün sadece çok yakınlarının katılacağı bir cenaze töreniyle, kardeşi Theo Albrecht’in mezarının yanına defnedileceğini bildirdi.  Yaklaşık 25 milyar dolarlık servetiyle Almanya’nın en zengini ve Dünya’nın 12. milyader zengini Karl Albrecht, 2010 yılında ölen kardeşi Theo ile birlikte süper marketler zinciri olan ALDİ’yi kurmuştu. Karl Albrecht son yıllarda Essen’deki villasına kapanmıştı.  

Ucuz perakendenin mucidi

Karl Albrecht ve kardeşi Theo Albrecht'in perakendedeki başarısı Almanya'nın da en büyük iş başarılarından birini oluşturuyor. İkili 1913'te açılan zinciri devraldıktan sonra Avrupa'yı "ucuz marketler zinciri" konsepti ile tanıştırdı. "En ucuza en kaliteli" mal mottosuyla özellikle 1980'lerden sonra yayılan Aldi marketler zinciri 17 ülkede faaliyet gösteriyor. Aldi grubu bu sene 85 milyar dolar ciro elde etmişti.  Karl'ın kardeşi Theo da 2010'da hayatını kaybetmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.