26 °C

Üretim üsleri 'başkanını' seçiyor

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 798 delegenin oylarıyla yeni yönetimi belirliyor...

Üretim üsleri 'başkanını' seçiyor

Handan SEMA CEYLAN

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK) 17. Genel Kurulu gerçekleştirildi. OSBÜK’ün tüzel kişilik kazanmasının ardından ilk kez gerçekleştirilen seçimli genel kurul ile 4 yıllık yönetim belirlenecek. Mevcut Başkan Memiş Kütükcü ile Vahit Yıldırım’ın listeleri yarışırken, genel kurulun divan başkanlığına Arif Parmaksız getirildi. Türkiye’nin dört bir yanından 798 delege oy kullanmak üzere Ankara’daki Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’ndaki kurula katıldı.

Genel Kurula Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bakanlık yetkilileri, sanayiciler katıldı. Genel kurulda konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye’nin sanayi rotasını sanayicilerle birlikte çizildiğini söyleyerek, 4 yıl seçimsiz bir dönemin yaşanacağının altını çizerek “Önümüzdeki dönemin odağı üretimdir yatırımdır” şeklinde konuştu.

Varank, “OSB’lerimizde istihdam geçen yıl 100 bin kişi arttı. 1.9 milyon kişi OSB’lerde çalışıyor” şeklinde bilgiler verdi.

Hisarcıklıoğlu: Sanayinin üzerinden 1 milyar TL yük kalktı

Genel kurulda sanayicilere hitap eden TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların ne yaptığını, aldıkları aidatları bir takım çevrelerin sorgulamasına tepki vererek, “Çıkarılmasını sağladığımız Üretim Reform Paketi ile sanayicilerimizin cebinde 1 milyar lira kaldı. Sanayicimizin üzerindeki 1 milyar liralık yükü kaldırdık. TRT payı, damga vergisi ödüyor musunuz… Hayır… Bu topladığımız aidat bunun yarısı bile değil. Bunu söyleyenler sanayici ne yapıyor” şeklinde konuştu. Hisarcıklıoğlu ayrıca, bazı sorunların da olduğunu belirterek, “Mesela; son bir senede hızla artan enerji fiyatları, kredi faizleri, teminat mektubu komisyonları, daralan iç piyasa, tahsilat ve ödeme sıkıntıları gibi” dedi.

Konuşmaların ardından seçim için sandıklara gidildi.

Kütükcü: Hikayemizin demirbaşı üretimdir

OSB’ler için Üretim Reform Paketi’nin bir milat olduğunu kaydeden OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, “Son 3 yılda camiamızın sorunlarını, taleplerini dile getirmek, camiamızla ilgili düzenlemelere katkıda bulunmak amacıyla Bakanlıklarımıza, BOTAŞ, EPDK gibi kurumlarımıza 500’den fazla görüş sunduk, 100’ün üzerinde rapor hazırladık” diye konuştu. “Tam 40 yıldır, elimin tezgaha değdiği günden bu yana üretime, sanayiye sevdalanmış bir sanayiciyim” diyen Kütükcü, “Dolayısıyla bizim hikayemizin demirbaşı, mottosu üretimdir” diyerek, şunları söyledi: “Bana en iyi neyi bilirsiniz diye sorarsanız; ben en iyi sanayiyi bilirim, sanayiciyi bilirim. Sanayicinin, iş dünyasının sorunlarını bilirim. Üretimin ne kadar meşakkatli, ama bir o kadar da gurur verici bir iş olduğunu bilirim. Eminim ki sizler, OSB Başkanlarımız, delegelerimiz en az benim kadar sanayiciliğin, üretimin ne kadar zorlu bir yol olduğunu bilirsiniz.Biz bu yolun zorluğunu da, bu zorluklara hep beraber, millet olarak göğüs germeyi de biliriz Allah’ın izniyle… İşte bu toprakların bu mücadele azmi, girişimcilik ruhu bizim en büyük şansımız. Bakın bu ülkenin insanında bu girişimcilik ruhu olmasaydı, sanayicilerinde bu üretme sevdası olmasaydı değerli kardeşlerim, biz bugün İtalya ile Çin arasındaki en büyük sanayi ülkesi haline nasıl gelecektik. Ülkemizin dört bir yanını organize sanayi bölgeleri ile nasıl donatacaktık. Geçtiğimiz yıl 168 milyar dolar ihracat yaptık. Bu yıl da, tüm problemlere rağmen ihracatta rekor üstüne rekor kırıyoruz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap