22 °C

Üretimde ‘marka’ makineden çıkacak

Türk firmalar dünya makine sektöründe adını giderek daha çok söz ettiyor. Bu firmaların hepsinin şu anda kırılma noktasında olduğuna işaret eden MİB Başkanı Emre Gencer, “Türkiye’nin imalattaki markaları makine sektöründen çıkacak” dedi.

Üretimde ‘marka’ makineden çıkacak

Esra ÖZARFAT

BURSA - Tüm sektörlerde yaşanacak bir ivmenin makine imalat sanayindeki ilerlemeye bağlı olduğunu kaydeden Makina İmalatçıları Birliği (MİB) Yönetim Kurulu Başkanı Emre Gencer, İVME Paketi’nin makine sektörünün desteklenmesi anlamında önemli bir adım olduğunu söyledi. Gencer, Türkiye’nin küresel markalarının üretimde makine firmalarından çıkacağını belirterek, “Devletin, “Ben Türkiye’nin Samsung’unu çıkartacağım” diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’de dünya makine sektörü liginde adından söz ettirmeye başlayan önemli firmaların geliştiğine işaret eden Makine İmalatçıları Birliği (MİB) Başkanı Emre Gencer, devletin bu noktada seçici davranarak bazı markaları milli marka olarak büyütmesi gerektiğini söyledi. Gencer, İVME Paketi’nin bir başlangıç olduğuna dikkat çekerek, “Türkiye’de inanılmaz firmalar gelişti ve bunların hepsi şu an kırılma noktasında. İVME paketi bir başlangıçtır. Devletimizin, “Ben Türkiye’nin Samsung’unu çıkartacağım” diyerek bazı firmaları desteklemesi gerekiyor. Türkiye’nin imalattaki markaları makine sektöründen çıkacak. Eğer bugün firmalarımıza sahip çıkılmazsa, yarın bir dev gelir ve satın alarak bitirebilir. İVME Paketi bu girişimin başlangıcıdır. Devamında devletin bazı firmalara ortak olması bile masadaki bir konudur” dedi.

“Tasarlayıp, üretip satamazsak ‘vasat tuzağı’nda kalırız”

Savunma sanayi, iş makineleri, madencilik gibi tüm sektörlerin ivmesinin makine sektörüne bağlı olduğuna vurgu yapan Emre Gencer, “Eğer biz kendi makinelerimizi tasarlayıp üretemezsek, diğer sanayilerde de gidebileceğimiz alan kısıtlıdır. Bir yerden sonra vasat tuzağında kalırız. Kendimiz tasarladığımız, geliştirdiğimiz, ürettiğimiz ve dünyaya ihraç ettiğimiz zaman katma değere ulaşmış oluruz. Dijitalleşmeyle birlikte büyük bir transformasyon var ve katma değer de orada. Üyelerimiz arasında öyle firmalar var ki dijitalleşme atılımı yaptılar ve artık savunma sanayiinde dünyanın sadece 3 ülkesinin sahip olduğu teknolojiyi Türkiye’de üretmeye başladılar. Bu makine sektöründen geldi. Makine sektöründeki bir sıçrama savunma sanayindeki atılıma ivme verdi” şeklinde konuştu.

İVME Paketi can suyu niteliğinde

Bu çerçevede Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı İVME Finansman Paketi’ni de değerlendiren ve can suyu niteliğinde olduğunu ifade eden Gencer, “Şu anda bir işletmeci için inanılmaz iyi bir nefes alma olanağı. Bunu doğru bir adım olarak yorumluyorum. Ama devamını, bu şekilde, bu konuyla ilgili güzel adımların gelmesini de temenni ediyoruz. Türkiye’deki bir imalatçı, Çinli, Uzakdoğulu ve Avrupalı ile rekabet ediyor. Avrupa’da faiz oranlarının ortalaması yüzde 4. Çin’de yüzde 5 ila 6 arası. Bizde yüzde 30’larda. Bize doğru çok sert bir akıntı geliyor” değerlendirmesini yaptı.

“Korumacılık duvarları giderek artırılıyor”

Küresel bazda yaşanan ticaret savaşlarına da değinen Emre Gencer, bu süreçte ekonomilerin içe kapandığını, bu nedenle ihracat pazarlarında her geçen gün yeni korumacılık duvarlarıyla karşılaştıklarını dile getirdi. Gencer şunları söyledi, “Korumacılık duvarları giderek arttırılıyor. Örneğin, Almanya’ya ihracat yapıyoruz ama her yeni gün daha düne kadar olmayan bazı görünmez ve maliyet yükleyen bariyerlerle karşılaşıyoruz. Bu fotoğrafa baktığımızda Türkiye olarak nasıl ayakta kalacağız? İhracatla ayakta kalmaya çalışıyoruz. İhracat da çok sert bir kavga. Hedefimiz bugün 6 dolar olan ihracat kilogram değerimizi artırarak Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına katkı sağlamak.”

HER GÜN ÇİNLİ VE AVRUPALI RAKİPLERİMİZLE GÜREŞ HALİNDEYİZ

Makine İmalatçıları Birliği üyelerinin ağırlıklı olarak gelişmiş ülkelere ihracat yaptığına değinen Gencer, bu pazarlarda yüzde 3’e yakın bir daralma yaşandığına işaret etti. Daralmayı aşmak için Afrika, Orta Asya ve Ortadoğu ülkelerine yönelen makinecilerin bu pazarlarda Avrupa ülkeleri ve Çin rekabetiyle karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Emre Gencer, “Onlar paraya çok daha uygun fiyata ulaşıp müşterilerimize çok daha uzun vadeli, düşük faizli alım imkanları sunuyorlar. Makineciler olarak her gün Çinli ve Avrupalı rakiplerimizle güreş halindeyiz. Gelişmiş ülkelerde daralma, gelişmekte olan ülkelerde ise sert bir rekabet yaşıyoruz” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap