10 °C

Uzakdoğu’da diplomasi trafiği hızlanacak

Seçimlerin geride kalmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan haftasonundan itibaren yoğun bir yurtdışı programına başlayacak. Japonya’daki G-20 Zirvesi’ne katılacak Erdoğan, ardından Çin’de temaslarda bulunacak... Canan Sakarya'nın haberi...

Uzakdoğu’da diplomasi trafiği hızlanacak

Canan SAKARYA

İstanbul seçimlerinin sona ermesiyle birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hafta sonundan itibaren yoğun bir yurtdışı programı bekliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenecek G-20 liderler zirvesine katılacak. G-20 sonrası ise Çin’e gidecek.

İstanbul seçimlerinin ardından Erdoğan, merkezinde ekonomi ve S-400 savunma sistemlerinin olduğu yoğun bir diploması trafiğine girecek. Son yılların en kritik G-20 zirvesi için 28-29 Haziran’da Japonya’nın Osaka kentinde gerçekleştirilecek G-20 liderler zirvesine katılacak olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin başta olmak üzere zirveye katılan devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirecek. Erdoğan’ın zirvede ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Putin ile yapacağı görüşmeler netlik kazandı. S-400 hava savunma sistemleri alımı nedeniyle Türkiye ve ABD arasında yaşanan gerilim dikkate alındığında Erdoğan-Trump arasında gerçekleştirilecek görüşme krizin nasıl bir sonuca ulaşacağı konusunda kritik önem taşıyor. Görüşmede Suriye, terörle mücadele, Doğu Akdeniz masada olacak. Ayrıca 75 milyar dolar ticaret hedefinin de gündeme gelmesi bekleniyor.

Naruhito ve Abe ile görüşecek

G-20 zirvesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Tokyo’ya geçerek Japonya İmparatoru Naruhito ve Başbakan Şinzo Abe ile görüşecek. Japonya’nın Türkiye’deki yatırımlarını artırması karşılıklı ticaretin geliştirilmesi açısından bu ziyaret önem taşıyor. Erdoğan’ın sonraki durağı ise Çin olacak.

Hindistan’a da ziyarette bulunması

bekleniyor Cumhurbaşkanı Erdoğan 2 Temmuz’da Pekin’e giderek Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelecek. Görüşmelerde, iki ülke ekonomik ilişkileri, ticaret hacmi, Çin’in Kuşak ve Yol Projesi kapsamında ortak çalışmalar değerlendirilecek. Cumhurbaşkanı’nın Uzak Doğu temaslarının ardından Hindistan’a da resmi ziyarette bulunması planlanıyor.

EN KRİTİK G-20 TOPLANTISI

Dünyanın en büyük ekonomileri ve Avrupa Birliği’nden (AB) oluşan G20’nin liderlerinin bir araya geleceği G-20 zirvesi son dönemin en kritik toplantısı olarak dikkat çekiyor. Ticaret savaşları, göçmen krizi, ABD ve İran arasında yaşanan gerilim zirveye damgasını vuracak. G-20 zirvesinde gündeme gelecek en önemli başlıklardan biri de ABD, İran ve Rusya’nın öne çıktığı nükleer silahlanma faaliyetleri olacak.

Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen:
“EKONOMİ SAVAŞLARI’NIN GALİBİ ÇİN OLURSA TÜRKİYE’YE FIRSAT DOĞAR”

İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Coşkun Küçüközmen, ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşının galibinin Çin olması durumunda özellikle gıda ihracatı konusunda Türkiye için büyük fırsatlar doğabileceğini ifade etti. Ege Finans Derneği tarafından Ege İhracatçı Birlikleri’nde (EİB) düzenlenen toplantıda konuşan Küçüközmen, ticaret savaşına giren ABD ve Çin’in ekonomik gücünü, finansal dayanıklılığını ve bu savaşın olası sonuçlarını Türkiye açısından değerlendirdi. Ekonomistler için bu sürecin öğretici olduğunu ve Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının asıl kaybedeninin başta her iki ülkedeki tüketiciler olmak üzere dünyadaki tüm tüketiciler olduğunu söyledi. İki ülkenin ticaretinde birbirlerine ikamesi zor ürünler sattıklarını hatırlatan Küçüközmen, “Süreç içinde açığın ABD aleyhine arttığını görüyoruz. ABD, Çin’den bazı ürünleri almak zorunda. Örneğin soya fasulyesini en çok tüketenler, Trump’a en çok oy veren kesimi oluşturuyor. O bölgelerdeki insanlar, soya fasulyesindeki fiyat artışından şikayetçi durumda. Amerikalılar şu an kötümser değilse de savaşın sürdürülebilir olmadığı fikri egemen” dedi. Küçüközmen, Çin’in kalabalık nüfusu sebebiyle gıda ihtiyacının yüksek olduğunu ve ticaret savaşının kazanması durumunda bu anlamda Türkiye için büyük fırsatlar doğabileceğini ifade etti. Küçüközmen, “Yabancı yatırımlar konusunda Çin, ABD’den hızla çıkıyor. Çin, ticaret savaşını kazandığı takdirde özellikle gıda temini konusunda Türkiye ile işbirliğine gidebilir. Çünkü çok büyük bir nüfusu beslemek zorunda ve Türkiye, özellikle Ege Bölgesi, büyük bir potansiyel taşıyor” diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap