28 °C

Varlık Fonu’nun borçlanması Meclis gündemine taşındı

TVF'nin Citigroup ve ICBC’yi 1 milyar euro borç bulmak için yetkilendirdiğine ilişkin haberler Meclis’e taşındı. (Canan Sakarya)

Varlık Fonu’nun borçlanması Meclis gündemine taşındı

Canan SAKARYA

Türkiye Varlık Fonu’nun Citigroup ve Industrial Commercial Bank Of China Ltd’yi 1 milyar euro borç bulmak için yetkilendirdiğine ilişkin haberler CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu tarafından Meclis’e taşındı.

Mehmet Bekaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinin, bugüne kadar yanıtlanmadığı için ilave sorularla yenilediğini belirterek “Türkiye Varlık Fonu’nun Citigroup ve Industrial Commercial Bank Of China Ltd’yi 1 milyar euro borç bulmak için yetkilendirdiğine ilişkin haberler doğru mudur?” diye sordu. Türkiye Varlık Fonu’nun döviz cinsi borçlanmaya gitmesinin nedenini soran Bekaroğlu, önergede şu sorularına yanıt istedi:

“1 milyar euroluk borç için teminat olarak hangi varlıklar gösterilmiştir? Hangi ve faiz oranlarıyla borç alınmaktadır? Alınacak bu borç hangi yatırımların finansmanında kullanılacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığının da euro cinsinden tahvil borçlanmasının da söz konusu olduğu dönemde Varlık Fonu’nun söz konusu borçlanma hamlesi dış piyasalar açısından bir nevi crowding-out etkisi yaratmayacak mıdır? Söz konusu haberlerin basında yayınlanmasından yaklaşık iki ay geçmesine rağmen Türkiye Varlık Fonu yönetimi tarafından yalanlanmamasının nedeni nedir? Türkiye Varlık Fonu bu tür haberlere karşı neden kayıtsız kalmaktadır? Söz konusu borçlanma işlemi kesinleşmişmidir? Nihai borç işlemi için şartlar nelerdir? Alınan borcun faiz oranı ve vadesi nedir? Söz konusu tutar Türkiye Varlık Fonu hesaplarına intikal ettirilmiş midir? Söz konusu borç alma işlemi gerçekleşmemiş ise nedeni nedir?”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap