19 °C

Vatandaş ‘bütçe’ yaptı

Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması’na göre, finansal okuryazarlık oranı 2 yılda yüzde 70’ten %75’e yükseldi. (Jülide Yiğittürk Gürdamar)

Vatandaş ‘bütçe’ yaptı

Jülide YİĞİTTÜRK GÜRDAMAR

Türkiye’de finansal bilgi düzeyi artarken, bütçe yapma oranları ve kadınların bütçeye etkisi arttı. Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) ile Visa tarafından, “Paramı Yönetebiliyorum” finansal okuryazarlık projesi kapsamında, ikincisi gerçekleştirilen Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması’nın sonuçları açıklandı. Ipsos Sosyal Araştırmalar Enstitüsü Hizmet Birimi Lideri ve İcra Kurulu Üyesi Özlem Bora, araştırmanın, Ocak-Şubat 2019 döneminde, 26 ilde 2 bin kişi ile yüz yüze yapıldığını belirterek, katılımcılara finansal okuryazarlık seviyesine ilişkin 10 soru sorulduğunu söyledi.

Bilgi düzeyi yüzde 75’e çıktı

Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de minimum finansal bilgiye sahip olan bireylerin oranı 5 puan artarak, 2017’deki %70 oranından, %75’e yükseldi. Kadınlardaki artış ise Türkiye genelinin üzerinde yaşandı ve 2017 yılında %64 olan oran %70’e çıktı. Hanelerde bütçe yapma oranında da 2017 yılına göre kayda değer bir artış görüldü. 2017 yılında %65 olan bu oran 2019’da %74’e çıktı. 2017 yılına göre kadınların hanedeki para kullanımı kararlarına dahil olma oranı %72’den %80’e yükselirken, bütçeye katkıda bulunma oranının ise %48’den %51’e çıktığı görüldü. Para biriktirme alışkanlığı, ise %42'den %45’e ulaştı. Araştırmaya katılan kişilerin %23’ü evinde para biriktirdiğini belirtirken, sadece %17’si bankada biriktirdiğini belirtti. Kadınlar nezdinde birikim yapma ise 2 yıl içinde %41’den %48’e çıktı.

Halk borcuna sadık

Araştırmaya göre, halkın %87’si borcunu zamanında ödüyor. Araştırmaya katılan bireylerin %81’i faturalarını zamanında ödediğini belirtiyor. Bu arada Finansal ürünlerin bilinirliğinde genel bir artış görülüyor. Kırılımına bakıldığında ise banka kartı, kredi kartı kartı ve altın bilinirlikte ilk üç sırada yer alıyor.

Tedbiri elden bırakmıyor

Araştırma sonuçları bireylerin para harcama ve risk alma konularında iki sene öncesine göre daha tedbirli olduğunu ortaya koydu. “Para harcamak içindir” diyenlerin oranı iki yıl önce %55 iken bu yıl %51’e düştü. Yatırım yaparken risk almaya hazır olan bireylerin oranında da bir azalma yaşandı ve %43’ten %35’e düştü. Araştırma sonuçları tedbirin davranışlara da yansıdığını gösterdi. Öyle ki, “param olmasa dahi ufak tefek alışveriş yapmaktan kendimi alamam” diyen bireylerin oranı iki yılda %43’ten %37’ye düştü.

Sosyal medyanın artı ve eksileri var

FODER Başkanı Özlem Denizmen, sosyal medyanın finansal okuryazarlığı artı ve eksilerinin olduğunu belirterek, “Şeffaflık, erişim ile öğrenme sosyal medyanın artı yönleri. Fakat özenme, kafa karışıklığı/ gürültü ve ilgi duyulan alanlar konusunda sürekli bilgilendirilme, bilinirlik hissetme gibi de negatif yönleri var” dedi.

Visa Türkiye Genel Müdürü ve FODER Yönetim Kurulu Üyesi Merve Tezel ise, isteğe bağlı harcamaların yerini ihtiyaca bağlı harcamalara bıraktığını dile getirerek, “Yani daha bilinçli ve tedbirli hareket ediyoruz, ayağımızı yorganımıza göre uzatıyoruz” dedi.

Attila Köksal FODER Başkanı olacak

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) bugün olağan genel kurul toplantısı yapacak. Genel Kurul’da Başkan Özlem Denizmen’in FODER Danışma Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’in koltuğuna oturması, Denizmen’den boşalan göreve ise dernek başkan yardımcısı Attila Köksal’ın gelmesi bekleniyor. ÜNLÜ Menkul Değerler AŞ Yönetim Kurulu Üyesi olan Köksal, aynı zamanda CFA Institute Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de yürütüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap