20 °C

'Vergide kapsamlı revizyon ihtiyacı var'

Vergi Hukukçusu Ahmet Ak, istisna ve muafiyetlerin azaltılmasının uzun süredir politika metinlerinde olmasına rağmen adım atılamadığını hatırlattı. Ak, vergi aflarının da vergi tahsilatında sorun oluşturduğunun altını çizdi. (Mehmet Kaya)

'Vergide kapsamlı revizyon ihtiyacı var'

Mehmet KAYA

Vergi Hukukçusu ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Ak, ekonomide yaşanan sorunların azaltılmasında kapsamlı bir vergi revizyonunun önemli katkı sağlayacağını söyledi. DÜNYA’nın sorularını yanıtlayan Ahmet Ak, Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde bir komisyon kurularak kapsamlı bir çalışmanın başlatılmasını önerdi. Ak, tarım, dolaylı vergiler ve mükellef hakları alanlarında acil düzenleme yapılmasını önerdi.

Tarımda 3 yıllık vergi avantajı

Gerek yaşam koşulları, gerekse enflasyonla mücadele açısından tarımın önceliklerden biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Ahmet Ak, tüketim kooperatiflerinin kurumlar vergisinden muaf tutulmasını, ayrıca zirai ürün tevkifat oranlarının düşürülmesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda atılacak en önemli adımlardan biri de, zirai ürünlere uygulanan tevkifat oranlarının sürekli olmasa da geçici olarak örneğin 3 yıl düşürülmesidir” dedi.

Büyükşehir düzenlemesinde mahalleye dönüştürülen köylerin statüsünün tekrar ele alınmasını öneren Ahmet Ak, “Aslında tarım arazilerinin yer aldığı köylerin statüsü emlak vergisine esas olmak üzere yeniden düzenlenmeli, tarım arazilerinden arsa vasfıyla alınan emlak vergisi uygulaması yerine, arazi vasfına göre vergi alınması sağlanmalı” dedi.

İstisna ve muafiyetlerin azaltılmasının uzun süredir politika metinlerinde olmasına rağmen adım atılamadığını hatırlatan Vergi Hukukçusu Ahmet Ak, vergi aflarının da vergi tahsilatında sorun oluşturduğunun altını çizdi. “Azgelişmiş ülkeler vergi denetiminde mal hareketlerini takip ederken, gelişmiş ülkeler daha çok para hareketlerini takip eder. Bu kapsamda piyasada mal hareketleriyle birlikte para hareketlerinin de takibi sağlanmalıdır” diyen Ahmet Ak, dolaylı vergilerin de adaletsiz bir yapının ortaya çıkmasına yol açtığını anlattı. Prof. Dr. Ahmet AK, “KDV ve ÖTV’de piyasanın kendi ticari geleneklerine göre oluşan kayıt dışılığın önlenmesi için sağlıklı bir şekilde denetlenmesi gerekir” dedi.
Kurumlar vergisi indirilmeli

Sermayenin düşük vergili ülke ve bölgelere gitmesinin ayrı bir vergileme sorunu doğurduğunu anlatan Ahmet Ak, “Kurumlar vergisi oranının kademeli olarak düşürülmesi ülkemizi vergi rekabeti açısından avantajlı hale getirecek ve vergi tahsilatını artırabilecektir. Ancak bu sorunun çözümünde kurumlar vergisi dışında da bazı vergi düzenlemelerine ihtiyaç vardır” diye konuştu. Sadece beyanname sisteminin iyileştirilmesinin yetmeyeceğini, dijital ekonomi içindeki kazançların vergilenmesinin de sağlanması gerektiğini belirten Ahmet Ak, vergi denetiminin de yeniden tasarlanması gerektiğini bildirdi.

Gelir vergisinde de asgari ücretin vergi dışı bırakılması, aşan kısmın da daha adil bir şekilde vergilenmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Ak, böylece emek gelirlerine avantaj sağlanmış olacağını anlattı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap