17 °C

Yataş yeni markası Divanev'de gaza bastı

2018’de Adapazarlı Divanev’i satın alan ancak ağustos krizi nedeniyle bayilik ağını askıya alan Yataş Grup, gaza bastı. Yeni markanın B ve C segmentine hitap edeceğini belirten Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, “5 yılda pazarda ilk 5’e gireceğiz. Yıl sonu ciro hedefimiz ise 1.2 milyar TL” dedi.

Yataş yeni markası Divanev'de gaza bastı

Yasemin SALİH

Yataş ve Enza markalarıyla mobilya sektöründe faaliyet gösteren Yataş Grup, geniş üretim hattını daha verimli kullanmak adına üçüncü bir markayla pazardaki iddiasını artırdı. Grup olarak mobilya pazarında ikinci sırada yer aldıklarını belirten Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, son üç yılda üretim hattına yaptıkları 150 milyon liralık yaptıklarının altını çizerek, “Modern ile gelenekseli bir arada sunan yeni bir markamız olsun istedik. Kapasitemizi daha verimli kullanmayı ve farklı zevk gruplarına hitap eden koleksiyonla pazara girmeyi hedefledik. Divan adıyla bu amacımıza uygun bir marka” dedi.

Adapazarı’nda 40 yıldır faaliyet gösteren Divan markasını Mart 2018’de satın aldıklarını ancak ağustos ayındaki kur krizi nedeniyle bayi yapılanmasını ertelediklerini vurgulayan Öztaşkın, önümüzdeki dönemden umutlu.

İlk yılın sonunda Divanev’e 65 milyon liralık pazarlama yatırımı yapmayı planlayan Yataş Grup, markanın önümüzdeki 5 yılda pazarda ilk 5’e girmesini hedefliyor. Öztaşkın, grubun hedeflerini ise, “Grubumuzun 2012 sonunda cirosu 180 milyon TL’ydi. 2018’i 943 milyon lira ile kapattık. 2019 sonunda ciromuzun 1.2 milyara ulaşmayı hedefliyoruz. 2020’yi ise 1.7 milyar lira ile kapatma planımız var” şeklinde açıkladı.

Divanev ile 200 milyonluk ciro hedefliyoruz

Divanev’in ilk mağazasını Dudullu’da açtıklarını söyleyen Yataş Grup Genel Müdürü Nevzat Yıldız ise mağaza sayısını yıl sonuna kadar 20’ye ulaştırmayı planladıklarının altını çizdi. Divanev markasını oluştururken iyi ve kaliteli bir ev yaşamının herkesin hakkı olduğu fikrinden yola çıktıklarını belirten Yataş Grup Genel Müdürü Nevzat Yıldız, “Yeni markamızla tüketicilerin ihtiyaçlarını, beğenilerini ve sosyoekonomik şartlarını da göz önüne alarak özgün ve tarz sahibi tasarımlara imza attık. Divanev, hem çeşit hem de fiyat aralığı olarak geniş bir hedef kitleye hitap edecek. B ve C gruplarını hedef aldık” diye konuştu.

2020 yılında 100 satış noktasına ulaşmayı ve 2020 yılında Divanev ile 200 milyon TL ciro rakamını yakalamayı hedefledikleri belirten Yıldız, yeni markanın istihdama da katkı sağlayacağını vurguladı. Yıldız, “Merkez çalışan, satış noktaları ve iş ortaklarıyla birlikte 2020 yılında 3 bine yakın yeni istihdam sağlayacağız. Franchise noktalarımız, mobilya ve uyku grubu gibi geniş bir ürün portföyüne sahip olduğumuz için 1500-3000 m2 arasında olacak. Yurtdışında ise 2020’de bayilik vermeye başlayacağız.”

‘Tüketici bize gelemiyorsa biz tüketiciye gidelim’

Mobilya sektörü olarak yüzde 18’lik KDV oranından büyük zarar gördüklerini ve bunun yüzde 8’e çekilmesi için uzun süredir çalıştıklarını anlatan Yataş Grup CEO’su Nuri Öztaşkın, böyle bir sonucun 10 milyar dolarlık sektör hacmine önemli yansımaları olacağını ifade etti.

Öztaşkın, pazar daralırken grup olarak nasıl çift haneli büyüdüklerini ise şöyle açıkladı: “Ürünler halka pahalı geliyor. Sektör kurdan etkileniyor. Buna karşılık yüzde 18 gibi bir KDV oranı var. Biz de bu dönemde maliyetleri kıstık. Müşteri bize gelemiyorsa biz ona gidelim dedik ve fiyatlara zam yapmadık. Gelir seviyesinde, alım gücünde düşüş var. Bu işin sırrı ürün ve fiyat dengesinde bitiyor.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap