Yeni OVP yeniden dengelenme sürecinin ilk raporu olacak

Yeni Orta Vadeli Program (OVP), Türkiye’nin dengelenme yılı olarak nitelenen 2019’a ilişkin ilk resmi değerlendirme raporu niteliğini taşıyor. Raporla ilgili eylül ayında gelecek dönem ekonomik yaklaşımları belirleyen metinlerin yayımlanması bekleniyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Mehmet KAYA

ANKARA - Türkiye’nin gelecek dönem ekonomiye yönelik yaklaşımlarının belirlendiği ve kamuoyuna açıklandığı temel politika metni olan Orta Vadeli Program hazırlıkları sürüyor. Yasa gereği Eylül ayı içinde takip eden üç yılı kapsıyor. 2019-2021 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı başlığıyla yayımlanan Orta Vadeli Program, Türkiye ekonomisinin dengelenmesini ve 2021 itibariyle istikrarlı büyüme yoluna girmesini amaçlıyordu. Hazırlıkları devam eden OVP, bu yaklaşımın ilk yılına ilişkin gelişmelerin irdelendiği ve 2020-2022 döneminde uygulanacak politikaları içerecek. OVP ile birlikte, 3 yıllık bütçe ve kamu maliyesi hedeflerinin yer aldığı Orta Vadeli Mali Plan da yayımlanıyor.

Eylül ayının ilk haftasında yayımlanacak

Orta vadeli program, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamında ilk kez 2018’de, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanarak yayımlanmıştı. Kanunda, OVP ve Orta Vadeli Mali Planı hazırlama görevi Cumhurbaşkanlığı olarak yer alıyor ve Eylül ayının ilk haftasında yayımlanacağı belirtiliyor.

Yeni OVP, Türkiye’nin dengelenme yılı olarak nitelenen 2019’a ilişkin ilk resmi değerlendirme raporu niteliğini taşıyacak. Raporda 2019 yılı değerlendirmesi yanında yürürlükteki bütçe ve OVP hedeflerine yönelik olarak yıl sonunda gerçekleşmesi beklenen verilere yönelik revizeler de yer alacak.

2018 yılında yayımlanan OVP’de 2019 yıl sonu için yüzde 2,3 büyüme ve yüzde 15,9 enflasyon, 9 bin 647 dolar hedeflenmişti. İhracat hedefi de 182 milyar dolar olarak belirlenmişti. 2019 bütçe açığı tahmini de 80.6 milyar TL düzeyinde bulunuyor.