22 °C

Yerli üretici vergi istisnası bekliyor

TBMM gündeminde bulunan ve gümrüksüz satış mağazalarından yapılan yerli ürün satışlarına KDV ile ÖTV istisnası öngören kanun tasarısı, geçen yıl cirosu yaklaşık 55 milyon euro olan yerli ürün satışları için büyük önem taşıyor.

Yerli üretici vergi istisnası bekliyor

Meclise sevk edilen vergi tasarısının kanunlaşması halinde gümrüksüz satış mağazalarına ve bunların depolarına yurt içinden yerli üreticilerin yaptığı teslimler, KDV ve ÖTV'den istisna tutulacak.

Böylece tüketiciler gümrüksüz satış mağazalarındaki yerli ürünleri de vergisiz satın alabilecek. Düzenleme, lojistik maliyetler de dikkate alındığında yerel üreticileri avantajlı konuma taşıyacak.

Türkiye'de geçen yıl "duty free" olarak da bilinen gümrüksüz satış mağazalarından yapılan yerli ürün satışlarının cirosunun 55 milyon euro olduğu düşünüldüğünde, bu, söz konusu satışların artması için büyük önem taşıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı verilerine göre, sınır kapılarında faaliyet gösteren 18'i depo olmak üzere 181 "duty free"de geçen yıl toplam yaklaşık 1 milyar euroluk satış gerçekleşmişti.

Mevcut durumda gümrüksüz satış mağazalarının yurt dışına çıkan yolculara satmak üzere yurt içinden yaptıkları alımlar KDV'ye tabi tutuluyor. İthalat lehine haksız rekabet ortamı oluşturduğu belirtilen uygulama, yerli üretici ve tedarikçi için dezavantaj olarak görülüyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap