8 °C

Yerli ve milli sıcak hava balonu geliyor

Ticari sıcak hava balonculuğunda artık yerli ve milli anlayış hakim oluyor. (Hilal Sönmez)

Yerli ve milli sıcak hava balonu geliyor

Hilal SÖNMEZ

Türkiye deniz, kum ve güneşin yanısıra tarih, inanç ve kültür turizmi ile de büyüyor. Bu mekanların en önemlilerinden birisi de Kapadokya... Kapadokya denince de akla son yıllarda yaygınlaşan balon turları geliyor.

Ticari sıcak hava balonculuğunda artık yerli ve milli anlayış hakim oluyor. Kapadokya Balon Üretim ve Bakım Merkezi’nin sahibi Murat Çoban, TÜBİTAK desteği ile yürüttükleri iki farklı Ar-Ge projesi sayesinde mevcut tecrübelerine bilimsel ve akademik yaklaşım yöntemlerini de eklediklerini ve 2020 yılında ilk yerli balonları Türkiye semalarında uçuracaklarını söyledi.

Murat Çoban, “Türkiye’de 20 yılı aşkın süredir kullanılan balonların tamamı Avrupa’dan ithal ediliyor. İthalat sürecinde taşıma, gümrük, antrepo ve vergi gibi masraf kalemlerine ilaveten, balonun kullanım ömrü boyunca ihtiyaç duyulan tüm yedek parça ve sarf malzemeler de üreticiden temin edilmek zorunda kalınıyor. Tüm bu maliyetler ve ülkemizin dünya sıcak hava balonculuğu sektöründeki yeri göz önünde bulundurulduğunda, yerli balon üretmek zaruri hale geldi” dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap