23 °C

Yöresel ürünler görücüye çıkıyor

Antalya’da yarın başlayacak ve 17 Eylül’e kadar açık kalacak Yöresel Ürünler Fuarı’nda, Kars kaşarından Aydın incirine, Sivas kangalından Erzurum oltu taşına kadar yüzlerce ürün görücüye çıkacak.

Yöresel ürünler görücüye çıkıyor

Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğünde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteğiyle bu yıl 8’incisi düzenlenecek Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), 13 Eylül Çarşamba günü (yarın) kapılarını açıyor. Bu yıl 200 bin kişinin gezmesinin beklendiği fuarda YÖREX’e gelen ziyaretçiler, 70 ilden binlerce yöresel ürünü görme fırsatı bulacak.

ANFAŞ EXPO Center’da düzenlenecek fuar yarın saat 11.00’de sekizinci kez kapılarını açacak. 10 bin metrekarelik alanda Anadolu’nun 12 bin yıllık birikiminin yer alacağı fuarda, Kars kaşarından Denizli buldan bezine, Van kedisinden Sivas kangalına, Tokat yaprağından Hatay künfesine, Ordu fındığından Rize çayına, Diyarbakır örgü peynirinden Muğla saraylısına, Kaman cevizinden Kırşehir pekmezine, Erzurum oltu taşından Eskişehir lüle taşına, Erzincan tulum peynirinden Maras biberine, Edirne ciğerinden Yozgat testi kebabına, Aydın incirinden Manavgat susamına kadar yüzlerce lezzet, el emeği göz nuru ürünler yerini alacak.

Fuarı bakanlar açacak

YÖREX’in açılışını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yapması bekleniyor. 17 Eylül Pazar gününe kadar açık olacak YÖREX’e giriş ücretsiz olacak. YÖREX, sabah saat 10.00’dan akşam 20.30’a kadar gezilebilecek.

Anadolu’nun gerçek lezzetleri bu fuarda

8 yıldır Anadolu’nun 12 yıllık birikimini Antalya’da ve fuarda coğrafi işaretli ürünlerin ağırlıklı olarak yer alacağını belirten Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Halkımızı ve şehir dışından gelen misafirlerimizi YÖREX’te Anadolu’nun gerçek lezzetleri ve el emeği göz nuru ürünleriyle buluşmaya davet ediyorum. Memleket hasreti çekenler YÖREX’i mutlaka görmeli” dedi.

YÖREX’in bu yıl 70 il ve KKTC’den 124 oda ve borsa, 16 kalkınma ajansı, 70 farklı kurum ve kuruluşların yanısıra 200’ü aşkın firma ile 400’den fazla katılımla gerçekleşeceğini bildiren ATB Başkanı Ali Çandır, bu yıl ziyaretçi hedefinin 200 bin olduğunu kaydetti.

“Çocuklar bu fuarı mutlaka görmeli”

Anne babalara da seslenen Çandır, “Anne babalar mutlaka çocuğunu YÖREX’e getirsin, Anadolu’nun eşsiz zenginliğini çocuklarına tanıtsın. Çocuklarımız bize ait ürünleri damak tadı haline getirsin” dedi. Okul yönetimlerine de çağrıda bulunan Çandır, bazı okulların eğitim öğretim dönemine başladığını, okul yönetimlerinin çocukları YÖREX’e getirerek, bize ait ürünleri tanıtmasını, öğretmesini istedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap