31 °C

Yumurtada KDV kaldırılsın

Yumurta ihracatının Irak’ta yaşanan 'alımı durdurma' krizi Meclis gündemine taşındı. Muhalefet partileri krizi aşmak için fiyatlar normale dönene kadar üreticilerin kredi borçları ve sigorta primlerinin ertelenmesi talebinde bulundu.

Yumurtada KDV kaldırılsın

Canan SAKARYA

Türkiye’nin yumurta ihracatının yüzde 80’ine yakınını gerçekleştirdiği Irak’ta yaşanan 'alımı durdurma' krizi Meclis gündemine taşındı. Irak'ın Türkiye'den yumurta alımını durması üzerine bu önemli pazarın kapanması üzerine yumurta fiyatlarında ciddi bir fiyat düşüşü yaşanmış ve sektör zor duruma düşmüştü. Yumurta üreticisinin iflasın eşiğine geldiğini belirten CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, sektörü rahatlatmak için bir süreliğine yumurtada KDV’nin kaldırılmasını önerirken, İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk ise fiyatlar normale dönene kadar üreticilerin kredi borçları ve sigorta primlerinin ertelenmesi talebinde bulundu.

'Karşı yaptırım uygulanacak mı?'

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Merkezi Irak Hükümeti'nin aldığı kararın ardından en çok yumurta ihracatı yapan Afyonkarahisar’daki yumurta üreticilerinin sıkıntı yaşadığını belirterek, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye bir çözüm planı olup olmadığını sordu. Köksal, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde; “İthalatın azaltılması yumurtacılara büyük darbe vurmuş, birçok firmayı iflasın eşiğine getirmiştir. Bu konuyla ilgili bakanlıkça bir çözüm planınız var mıdır? Bu konuda Diplomasimizi çalıştırıp gerekli adımlar atılmakta mıdır? Karşılık olarak su konusunda yaptırım uygulayacak mısınız?” diye sordu. Bakan Pakdemirli’ye “Yumurta sektöründe yaşanan bu ağır kriz neticesinde yumurtacıları bir nebze olsun rahatlatmak için yumurtada bir süre KDV’yi kaldırmayı düşünüyor musunuz?” önerisini de sunan Köksal, şöyle devam etti: “Bu dönemde 2006’daki kuş gribi vakasında olduğu gibi devletin destekleme alımı yapması, hiç olmazsa Irak’a ihraç edilen yumurtayı üreten hayvanların değerinde satın alınması bir çözüm olabilir mi? TMO üreticiye vadeli mısır satışı yapamaz mı? Yumurta üreticilerinin banka borçları yapılandırılarak, vadesinin uzatılması düşünülmekte midir? Ayrıca yumurta üreticileri için SGK, elektrik ve su indirimi sağlamayı düşünüyor musunuz? Yumurtacılar bu kadar zarar ederken, vatandaş hala yeteri kadar ucuz yumurta tüketememektedir. Bu konuyla ilgili hem vatandaşın, hem yumurtacıların yüzünü güldürecek bir çözüm üretmeyi düşünüyor musunuz?”

Kredi borçları ertelensin

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk ise Irak hükümetinin Mayıs ayından bu yana yumurta ithalatını durdurması ile çok ciddi bir ekonomik krizin içerisine giren üreticinin zarar ettiğini ve yem fiyatlarından dolayı beslenme ihtiyaçlarını karşılayamadığını belirtti. İflasların önüne geçmek için yumurta fiyatları normale dönene kadar, üreticilerin kredi borçlarının ve sigorta primlerinin ertelenmesini öneren Koncuk, "Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından, yumurta üreticilerine vadeli mısır ve buğday temin edilmesi, üreticinin zararını karşılayacak telafi ödemesinin “hibe” edilmesi gibi üreticinin sorunlarını çözmek için bir çalışma var mıdır? Irak Hükümeti ile uluslararası ticarete aykırı olan bu tutumunun ortadan kaldırılması için görüşüldü mü” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap