Zelenskiy: Tahıl sevkiyatı için Türkiye ve BM'den işaret bekliyoruz

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, ülkesinin tahıl sevkiyatına hazır olduğunu belirterek, "Sevkiyata başlamak için Türkiye ve Birleşmiş Milletler'den işaret bekliyoruz." dedi. DÜNYA'ya yapılan açıklamada, ilk sevkiyatın Türk şirketi Polarcom’a ait olan Polarnet İstanbul isimli gemi ile yapılacağı belirtildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, tahıl sevkiyatının yapılacağı 3 limandan biri olan ve ilk geminin ayrılması beklenen Çornomorsk limanını ziyaret etti.

Sevkiyatın yapılacağı limanda hazırlıkları inceleyen Zelenskiy, “İlk gemi yüklendi. Bu bir Türk gemisi. Bu, limanın çalışmaya başladığını gösteriyor. Ukrayna tarafı tamamen hazır. Birleşmiş Milletler ve Türkiye’ye işaret gönderdik. Ordumuz güvenlik durumunu garanti ediyor. Altyapı Bakanımız, Türk tarafı ve BM ile doğrudan temas halinde, onlardan sevkiyata başlayabileceğimize dair işaret bekliyoruz.” dedi.

Zelenskiy, Ukrayna tahılının ihracı önündeki engelin kaldırılmasının, gıda ürünlerine ihtiyaç duyan ülkelerdeki gıda kıtlığının yanı sıra açlığı ve bu konuyla ilgili siyasi anlaşmazlığı önleyeceğini belirterek, “Ukrayna’nın dünya gıda güvenliğinin garantörü olmaya devam etmesi bizim için önemli.” diye konuştu.

Diplomatlar da limanda inceleme yaptı

İlk tahıl yüklü geminin ayrılacağı Çornomorsk limanına Zelenskiy ile birlikte ABD’nin Kiev Büyükelçisi Bridget Brink, İngiltere’nin Kiev Büyükelçisi Melinda Simmons, İtalya’nın Kiev Büyükelçisi Pier Francesco Zazo, Kanada’nın Kiev Büyükelçisi Larisa Galadza, Almanya’nın Kiev Büyükelçisi Anka Feldhusen, AB Ukrayna Delegasyonu Başkan Yardımcısı Remi Duflot, BM Ukrayna İnsani Yardım Koordinatörü Osnat Lubrani ve Ukrayna’da akredite diplomatik misyonların temsilcileri de geldi ve tahıl yükleme süreci hakkında bilgi aldı.

İlk sevkiyat Polarnet İstanbul ile yapılacak

İlk sevkiyat, Türk şirketi Polarcom’a ait olan M/V Polarnet İstanbul isimli gemi ile yapılacak.

DÜNYA’ya konuşan şirket yetkilileri, gemiye 12 bin tonluk tahıl yüklemesi yapacaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “24 Şubat’tan bu yana Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’nda bekliyorduk. Savaş çıktıktan bir gün sonra bu limanda yükümüzü boşaltmıştık. Geminin ambarı boş bir şekilde yaklaşık 5 aydır limanda bekliyorduk. İstanbul’da yapılan anlaşma sonrasında bugün 12 bin tonluk tahıl yükünü yüklemeye başladık. Pazar günü yüklemenin tamamlanması bekleniyor. Ardından talimatın gelmesiyle gemi sefere çıkacak. Taşımalarda öncelik savaş nedeniyle 5 aydır Ukrayna limanlarında mahsur kalan gemilere veriliyor.”

Tahıl sevkiyatı anlaşması imzalanmıştı

Öte yandan 22 Temmuz’da İstanbul’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında Ukrayna tahılının dünya pazarına sevkiyatı için tahıl koridoru kurulmasını içeren "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı. Dönüm noktası niteliğindeki anlaşma, küresel gıda fiyatlarındaki artışın önüne geçilmesi ve küresel gıda krizinin çözümü için önemli olarak görülürken, Ukrayna tahılının Odessa, Çernomorsk ve Yuzni limanlarından yeniden dünya pazarına sunulmasının önünü açıyor. Anlaşma çerçevesinde Rusya, sevkiyat sırasında limanları hedef almayacak.