12 °C

Zeytin sineği ile mücadeleye 3,5 milyon lira

Zeytin zararlısıyla mücadele kapsamında ilk etapta Bandırma ve Erdek ilçeleri ile Paşalimanı Adası'nda bir haftada 6 bin 400 litre ilaç kullanıldı.

Zeytin sineği ile mücadeleye 3,5 milyon lira

Balıkesir'de, zeytin sineğiyle mücadele kapsamında 3,5 milyon liralık bütçe ayıran Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta 64 bin dekarda havadan ilaçlama yaptı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, zeytin üreticisinin mağdur olmaması ve zeytin sineğiyle mücadele için bu yıl ilaçlamaya 3,5 milyon lira bütçe ayrıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin ilgili birimleri, Güney Marmara Zeytin Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Birliği, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personelince yapılan çalışmalarda, Bandırma ve Erdek bölgesinde zeytin sineği sayısında artış ve sayımlarda eşik değerinin üzerine çıkıldığı belirlendi.

Bunun üzerine yaklaşık bir hafta önce ilaçlama çalışmalarına başlandı. Bandırma ve Erdek ilçeleri ile Paşalimanı Adası'ndaki tüm zeytinlik alanlarda ilaçlama yapıldı.

Bölgede bulunan 64 bin dekar zeytinlik alan için 6 bin 400 litre ilaç kullanıldı. Zeytinlikler havadan uçak ile 13 sorti yapılarak tamamen ilaçlandı.

Edremit Körfezi'nde yer alan Burhaniye, Edremit, Havran, Gömeç ve Ayvalık'ta da sinek sayımının sürdüğü, eşik değerinin üzerine çıkılması durumunda bu bölgede de ilaçlama çalışmalarına başlanacağı kaydedildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap