12 °C

Barclays'den Türkiye'ye iyi haber

Barclays, Türkiye için büyüme tahminini yukarı çekti. 2014 büyüme tahmini yüzde 3.3'e, 2015 büyüme tahmini yüzde 3.7'ye yükseldi

Barclays'den Türkiye'ye iyi haber

LONDRA - Barclays, Türkiye için 2014 ve 2015 büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Gelişmekte olan ekonomiler çeyrek dönem görünüm raporu yayınlayan Barclays, Türkiye için 2014 için büyüme tahminini yüzde 2.2'den yüzde 3.3'e, 2015 büyüme tahminini de yüzde 3.5'ten yüzde 3.7'ye revize etti.

Türkiye ekonomisinin düşük olasılıklı dışsal bir şokla karşılaşması durumunda bile ekonominin bu yılın ikinci yarısında yaklaşık yüzde 3 büyüyeceği belirtilen raporda, "Siyasi belirsizliğin azalması, daha iyi seviyede olan dış talep ve küresel bazda yabancı sermaye akışında daha destekleyici görünüm sebebiyle Türkiye'nin 2014 yılındaki büyüme beklentisini yüzde 2.2'den yüzde 3.3'e yükselttik" denildi.

"Türkiye'nin ekonomisi beklenenden fazla direnç gösterdi" ifadesine yer verilen raporda, Merkez Bankası'nın önümüzdeki dönemde politika faiz oranını dış koşullar uygun olduğu sürece azaltma yoluna gideceği ifade edildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.