Birleşik Ödeme'den yatırım: Türk devletlerine 'Turan'la ulaşacak

Finberg ve Oyak Portföy Girişim Sermayesi Fonları’nın yatırımcısı olduğu Birleşik Ödeme, Turan Teknoloji’yi almak üzere hamle yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Kerim ÜLKER

Birleşik Ödeme, 2020 yılında Finberg’ten aldığı yatırımın yanı sıra 2021 yılında da Oyak Portföy Girişim Sermayesi Fonları’ndan yatırım almıştı. Yüzde 80’i Oyak Portföy Girişim Sermayesi’ne ait olan şirket, kendi sektöründe önemli bir yatırıma imza atıyor.

Anlaşma onaylanırsa Birleşik Ödeme, Turan Teknoloji adlı finans şirketinin yüzde 20'sini satın alacak. Bu yılın Nisan ayında kurulan Turan Teknoloji, Türkiye'de yaşayan Türk Devletleri vatandaşlarına uluslararası para transferi yapabilecekleri bir uygulama sunuyor. Turan Teknoloji'nin TuranPos adlı uygulaması bulunuyor.

2010 yılında kurulan ve 2015 yılında Türkiye’nin elektronik para ve ödeme hizmetleri lisansı alan ilk şirketlerden biri olan Birleşik Ödeme, 2021 sonunda işlem hacmini 20 milyar TL’ye, kullanıcı sayısını da 2021 sonu itibari ile 16 milyona çıkaracağını açıklamıştı.

Yüzde 80'i Oyak Portföy Girişim Sermayesi’ne ait olan şirketin yüzde 10'u Finberg’e, yüzde 10 ise İlker Sözdinler'e ait.