11 °C

Bütçe 2.36 milyar lira açık verdi

Merkezi Yönetim Bütçesi şubat ayında 2.36 milyar lira açık verdi

Bütçe 2.36 milyar lira açık verdi

Maliye Bakanlığı, Şubat ayında merkezi yönetim bütçesinin 2.36 milyar lira açık verdiğini, faiz dışı fazlanın (FDF) ise 4.53 milyar lira olduğunu açıkladı.

Geçen yıl Şubat ayında bütçe 1.7 milyar lira fazla vermiş, FDF 5 milyar lira olmuştu.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, Ocak-Şubat'ta bütçe 1.4 milyar lira fazla verirken, FDF 13.3 milyar lira düzeyinde
gerçekleşti.

Geçen yıl aynı dönemde bütçe 3.6 milyar lira fazla vermiş, FDF 11.9 milyar lira olmuştu.

Açık neden kaynaklandı?

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yazılı açıklamasında geçen aya dair bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi.  

Şimşek, "Şubat ayında bütçenin açık vermesi dönemsel bazı etkenlerden dolayı harcamaların yüksek gerçekleşmesinden kaynaklanmıştır. Altyapı yatırımlarına aktarılan kaynaklar ile faiz harcamalarının Şubat ayına yığılması bunda etkili olmuştur" dedi.

Bu yıl finansal piyasalardaki dalgalanma ve iç talepteki nispi yavaşlamaya rağmen bütçe gelir performansının güçlü kalmaya devam ettiğini kaydeden Şimşek, yılın ilk iki ayında bütçe gelirlerinin yıllık bazda yüzde 11 artarak 80.3 milyar liraya ulaştığını ifade etti.

Şimşek, bütçe gelirlerindeki artış oranının 2015 yılı bütçe gelirleri için öngördükleri yüzde 6.2'lik artışın iki katına yakın olduğunu vurguladı.

"Yılın ilk çeyreğindeki ekonomik yavaşlamanın etkisi hissedilmemiştir. Önümüzdeki aylarda iç talebin daha da canlanması bütçe performansını olumlu etkileyecektir" diyen Şimşek, "Bu çerçevede 2015 yılı bütçe açığının öngördüğümüz hedefler ile uyumlu gerçekleşmesini bekliyorum" dedi.

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap