7 °C

Enflasyon Raporu yarın açıklanıyor

Merkez Bankası'nın yılda 4 kez açıkladığı enflasyon raporunun 3'üncüsü için yarın Ankara'da bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek

Enflasyon Raporu yarın açıklanıyor

ANKARA - Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), "Enflasyon Raporu 2014-III"ü yarın Ankara'da açıklayacak.  

Bankanın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, yılda 4 kez açıklanan enflasyon raporunun 3'üncüsü için yarın saat 10.00'da TCMB İdare Merkezi Konferans Salonunda bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

Toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı da bir sunum yapacak.  

Enflasyon tahmini 2. raporda yükselmişti

Yılın ilk enflasyon raporu'nda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,6 olarak açıklanmıştı. Erdem Başçı, nisan ayında düzenlenen toplantıda ise 2. raporda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 6,6'dan yüzde 7,6'ya yükselttiklerini bildirmişti.  

Başçı, söz konusu 1 puanlık yukarı yönlü güncellemenin ayrıntılarına ilişkin ise şu bilgileri vermişti:  

"Bu güncellemenin 0,3 puanı TL'nin öngörülenden fazla değer kaybetmesinden, 0,1 puanı ise 2014 yılı ithalat ve petrol fiyatları varsayımındaki sınırlı yükselişten kaynaklandı. Gıda fiyat artışlarına dair varsayımı yukarı yönlü güncellememiz de yıl sonu tahmininde 0,3 puanlık bir artışa neden oldu. Bir önceki rapor dönemine göre fiyatlama davranışında gözlenen kısmi bozulma da enflasyonun ana eğilimini etkilemek suretiyle yıl sonu enflasyon tahminimize yaklaşık 0,3 puan yükseltici yönde etkide bulunmuştur."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.