9 °C

Sanayi üretimi ekimde beklentileri aştı

Ekim ayında sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 7,3 aylık bazda yüzde 0,7 artış kaydederek beklentilerin üzerinde artış gösterdi.

Sanayi üretimi ekimde beklentileri aştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ekim ayı 'sanayi üretim endeksi' rakamlarını açıkladı. Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 5,2 artış beklentilerine karşın yüzde 7,3 artış kaydetti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,7 arttı. Ekonomistler aylık yüzde 0,4 artış öngörüyordu.

Öte yandan arındırılmamış verilere göre sanayi üretimi yıllık yüzde 8,9, aylık yüzde 12,9 artış gösterdi. 

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri incelendiğinde; 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0,5, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7,7 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde, 2017 yılı Ekim ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,2 azalırken imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,3 artış kaydetti. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 1,9 azaldı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.