14 °C

Yurt Dışı ÜFE'de yüzde 36'lık artış

Yurt Dışı Üretici Fiyat Edenksi, temmuz ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35.8 oranında artış kaydetti. YD-ÜFE'de bir önceki aya göre değişim ise yüzde 2,6 oranında gerçekleşti.

Yurt Dışı ÜFE'de yüzde 36'lık artış

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin "Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi" raporunu açıkladı.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,63, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 22,61, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 23,92 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 1,99 artış, imalat sanayi sektöründe ise yüzde 2,64 artış olarak gerçekleşti.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi

Bir önceki aya göre en fazla artış; yüzde 4,19 ile kok ve rafine petrol ürünleri, yüzde 3,87 ile kimyasallar ve kimyasal ürünler, yüzde 3,83 ile ana metaller sektöründe gerçekleşti. Buna karşılık bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünler yüzde 0,77 ile bir önceki aya göre endeksin düştüğü tek alt sektör oldu.

Ana sanayi grupları sınıflamasına göre 2018 yılı Temmuz ayında en fazla aylık ve en fazla yıllık artış enerji mallarında gerçekleşti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap