16 °C

Don fındıktan sonra çayı da vurdu

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, son kar yağışı ve oluşan soğuktan dolayı çay bahçelerinde mayıs ayında 50 bin tonluk bir ürün kaybı beklediklerini söyledi

Don fındıktan sonra çayı da vurdu

RİZE- Doğu Karadeniz'de mart ayının son günlerinde etkili olar kar yağışı ve dondan çay bahçelerinin de olumsuz etkilendiği bildirildi.

Artvin, Rize Trabzon, Giresun ve Ordu illerinde yaklaşık 850 bin dekar alanda 204 bin üretici çay tarımı ile uğraşıyor. Son yıllarda yaş çay üretimi yılda 1 milyon ile 1 milyon 200 bin ton arasında değişiyor. Bundan da 200-220 bin ton civarında kuru çay elde ediliyor. Bölgede 29-30 Mart tarihlerinde özellikle Rize ve Trabzon'da etkili olan kar yağışı ve don nedeniyle çay bahçeleri de etkilendi.

"Yaş çay büyük oranda zarar gördü"    

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, yaptığı açıklamada, son kar yağışı ve oluşan soğukla çay tarlalarında yeni filizlenen çay tepe noktalarında yanma meydana geldiğini belirtti.

Kar yağışı nedeniyle yaş çayın büyük oranda zarar gördüğünü ifade eden Erdoğan, "Yaş çayda birinci sürgünde yüzde 25-30 civarında bir ürün kaybı bekliyoruz. Bu, kalitede de azalmayı beraberinde getirecek. Bunun her türlü değerlendirmesi yapılmalıdır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerek fındıkta, gerekse kayısıda yaptığı incelemeleri çayda da yapması gerekir. Biz bu konuda girişimlerimizi yaptık. Bu yıl Rize çayına gerekli hassasiyetin gösterilmesini bekliyoruz" dedi.

50 bin tonluk bir ürün kaybı bekleniyor

Erdoğan, geçen yıl yaş çay rekoltesinin bir milyon 172 bin ton olduğunu hatırlatarak, "Bu yıl bu rakama ulaşmamız çok zor görünüyor. Soğukla yaş çay yapraklarında yaşanan yanmaya bağlı olarak mayıs ayında 50 bin tonluk bir ürün kaybı bekliyoruz. İkinci ve üçüncü sürgünde yaşanacak iklim şartları kaybın artmasına veya biraz azalmasına neden olabilir ama ilk etapta üreticinin çok ciddi kaybı var. Üreticinin yanı sıra sanayici de bundan büyük yara alacaktır. Bunun önüne geçilmesi için yetkililer bir an önce tedbir almalıdır" diye konuştu.

"Üreticilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için çözüm üretilmeli" 

Rekolte kaybının ürünün fiyatını, üreticinin gelir düzeyini etkileyeceğini kaydeden Erdoğan, "Doğu Karadeniz'de birçok aile çayın getirisini bekliyor. Borçlarını buna göre planlıyor. Yaş çay tarlalarında çalışarak geçimlerini sağlayan, 'yarılıkçı' diye adlandırılan aileler var. Bu nedenle üreticilerin mağduriyetlerinin önlenmesi için çözüm üretilmeli" ifadelerini kullandı.

"Mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz"

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi de kar ve soğuk havanın çay bitkisini etkilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kar yağışı özellikle tepe üstleri ve rüzgar alan bölümlerde daha fazla zarara neden oldu. Üreticinin mayıs ayı ürününü etkileyecek, kalitesini düşürecek. Yanma dolayısıyla yaş çay parça parça gelecektir. Çok fazla olmasa da üreticinin mağduriyeti vardır. Devletimizin bunu dikkate almasını bekliyoruz. Üreticinin kısmen mağduriyetinin giderilmesini bekliyoruz."

Mavi, sahil kesimlerinde hava şartları dikkate alındığında üretimin nisan ayının sonunda başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap