Elmas devi fiyatlarını düşürüyor

Dünyanın en büyük elmas üreticisi De Beers, elmas fiyatlarını düşürme kararı aldı. Buna göre, büyük taşların satış fiyatında yaklaşık yüzde 10 indirime gidilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

EVRİM KÜÇÜK

Dünyanın en büyük elmas üreticisi De Beers, COVID-19’un talebi düşürmesi sonrasında azalan satışlarını canlandırmak için elmas fiyatlarını düşürme kararı aldı.

Adının açıklanmasını istemeyen şirkete yakın kaynaklara göre De Beers, koronavirüs salgınının sektörü felç etmesinden sonra aldığı karar doğrultusunda, büyük taşların satış fiyatında yaklaşık yüzde 10 indirime gidecek. Buna göre şirket, 1 karatın üzerindeki işlenmemiş taşları indirimli fiyatla satacak. Bu boyut 0.3 karat cilalı elmas elde etmek için yeterli bir büyüklük. Talebin daha zayıf olduğu küçük taşlar için ise fiyatlar sabit tutuldu.

De Beers, Rus rakibi Alrosa PJSC ile birlikte pandeminin sektörü vurduğu sırada mücevherlerin değerini korumaya çalışmıştı. Ancak pandemiye karşı alınan tecrit tedbirleri nedeniyle kuyumcu dükkanlarının kapanması, değerli taş sektöründe çalışan kesici ve cilalama işçilerinin evde kalması ve küresel seyahatlerin durması tüm elmas endüstrisini kilitledi.

İkinci çeyrekte De Beers ve Alrosa’nın toplam işlenmiş elmas satışı bir önceki yılın aynı dönemindeki 2,1 milyar dolardan toplam 130 milyon dolara indi.