20 °C

Sıcaklar, tarımsal emtiayı da kavurdu

Avrupa'yı bu yaz ikinci kez etkisi altına alan sıcak hava dalgası AB’nin mısır, buğday ve şeker üretimini tehdit ediyor. AB’nin 310 milyon tonluk tahıl üretiminin kuraklık nedeniyle zarar göreceği endişesi buğday, mısır ve şeker fiyatını yükseltiyor. Evrim KÜÇÜK'ün haberi...

Sıcaklar, tarımsal emtiayı da kavurdu

Avrupa bu yaz ikinci kez sıcak hava dalgasının etkisinde. Bazı ülkelerde bugüne kadarki en yüksek sıcaklıklar kayda geçmiş durumda. Kuzey Afrika’dan gelen sıcak hava dalgası Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere, Hollanda, Avusturya, İspanya ve İtalya’da sıcaklıkları rekor seviyeye çıkardı. Bu ülkelerde, geçen
ay görülen aşırı sıcakların ardından, sıcak hava dalgası hayatı olumsuz etkilerken yatırımcılar da temkinli. Zira uzmanların iklim değişikliğini sebep olarak gösterdiği sıcak hava dalgası buğday, mısır ve şeker üretim üssü Avrupa’da tarımsal emtia ürünlerini tehdit ediyor. Avrupa’nın kavrulduğu son bir hafta içinde söz konusu 3 ürünün fiyatı arz endişesiyle hızlı bir yükselişte.
Aşırı sıcaklık ve yağmur yağmaması sebebi ile birçok ülke kırmızı alarma geçti ve kuraklık ile ilgili yasaklar uygulamaya kondu. Araç yıkamak, çim sulamak, özel yüzme havuzlarını doldurmak yasaklandı.

Geçtiğimiz yıl da kuraklık nedeniyle ürünlerin hasar gördüğü Avrupa’da bu yıl kuraklığın daha ciddi boyutta olduğu uyarısı yapılıyor. Kıtanın çoğu bölgesinde yağışlar haziran ayında mevsim normallerinin yüzde 0-80’inden az bir seviyeye inerken, bu ay neredeyse hiç yağış meydana gelmedi. Bu da çiftçiler ve tarım sektörü için ciddi bir krizi tetikleyebilir. Avrupa sebze ve meyve işlemecileri birliği Profel, 2019 yılını kendi sektörleri açısından zor bir yıl olarak niteleyen bir açıklama yaptı. Avrupa Komisyonu da tarım sektörüne yönelik yıl sonunda yapılması planlanan bazı ödemelerin öne çekilmesini gündemine aldı.

AB’NİN YILLIK TAHIL ÜRETİMİ 310 MİLYON TON

Tarım uzmanlarına göre Avrupa’da şu an özellikle mısır, buğday ve şeker üretimi ciddi tehdit altında. Avrupa Birliği’nin (AB) yıllık tahıl üretimi 310 milyon ton civarında. Küresel üretimin yüzde 12’sini AB gerçekleştiriyor. AB’nin yıllık buğday üretimi 142 milyon tonun biraz üzerinde. AB’nin toplam buğday üretiminin yüzde 22’sini kuraklıkla boğuşan Fransa ve yüzde 14.7’sini Almanya gerçekleştiriyor. AB ayrıca şeker pancarı üretiminde dünya liderleri arasında. 2017 yılı verilerine göre birliğin 28 ülkesinde toplam şeker pancarı üretimi 143.1 milyon ton olarak gerçekleşti. En büyük üretici ise toplam içindeki yüzde 32.4 payı ile Fransa. Bu ülkeyi yüzde 23.8 ile Almanya, yüzde 11 ile Polonya ve yüzde 6.2 ile İngiltere izliyor.

SON 1 HAFTADA FİYATLARDA HIZLI YÜKSELİŞ VAR

AB’de tarımsal üretim zarar göreceği endişesi fiyatlara yansımaya başladı. Uluslararası piyasalarda buğday, mısır ve şekerin fiyatı son hafta içinde belirgin bir yükseliş içinde. CBOT’da buğdayın fiyatı geçtiğimiz söz konusu döneminde 4.87 dolar/buşel seviyesinden 5.03 dolara çıkarken, mısır fiyatları 4.26 dolardan 4.30 dolara çıktı. Şeker fiyatları 11.56 dolar/lb düzeyinden 12.5 dolara yükselirken, Londra’da beyaz şekerin vadeli fiyatı 315 dolar/tondan
323 dolara yükseldi.

Analistler, Avrupa’daki büyük üreticilerin bu yıla ilişkin üretim beklentilerini aşağı doğru revize etmeleri halinde tarımsal emtia fiyatlarında çıkışın süreceğini belirtiyorlar.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap