Zirai don kiviyi de vurdu

Orta Karadeniz'de kivi bahçeleri, mart ayının son günlerindeki kar yağışı ve dondan olumsuz etkilendi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ORDU - Orta Karadeniz'de kivi bahçelerinin, mart ayının son günlerindeki kar yağışı ve dondan olumsuz etkilendiği bildirildi.

Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar, Altınordu ilçesine bağlı Sağırlı Mahallesi'ndeki bir kivi bahçesinde yaptığı açıklamada, "Zirai don birçok meyvede hasara yol açtığı gibi kiviye de yüzde 80 zarar verdi" dedi.

Bazı kivi bahçelerinde yüzde 100'e varan zarar oluştuğuna işaret eden Uzunlar, "Bu sezon büyük beklentiler içerisine girdiğimiz kivinin dondan zarar görmesi herkesi üzdü ve şok etti" diye konuştu.

Kivi bahçelerinin bir gecede dondan etkilendiğine dikkati çeken Uzunlar, şöyle konuştu:

"Mart ayının son günlerinde gece yarısından sonra sıfırın altında 5-6 derecelere düşen hava sıcaklıklarıyla don oldu. Yaprak açan karanfilleri oldukça büyüyen kivilerimiz bundan ciddi anlamda zarar gördü. Bahçelerimizin büyük bölümünde donun hasarını görmek mümkün. Bazı üreticilerimiz hasat zamanı bahçelerine bile girmeyi düşünmüyor. Hasarın boyutu o denli fazla."

Kivi üreticisi Aziz Ömür de 5 ton kivi hasat ettiği bahçesinin dondan dolayı bir gecede zarar gördüğünü söyledi.

Bu yıl hasattan 100 kilogram dahi kivi beklemediğini anlatan Ömür, "Çok üzgünüz. Böyle bir afeti hiç kimse beklemiyordu. Ne olduysa bir gecede oldu. Yapacak bir şey yok. Elimizden gelen hiçbir şey yok. Bahçelerimiz tamamen zarar gördü. Artık kaderimize razı olduk" dedi.

Ömür, yetkililerden zarar gören kivi bahçeleriyle ilgili destek beklediğini sözlerine ekledi.

Bu konularda ilginizi çekebilir