11 °C

'Merkez'in bağımsızlığı önemli'

2013 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Profesör Robert Shiller, “Merkez Bankası’nın bağımsızlığı önemli, bu tür eleştiriler yapılmasa daha iyi olur. Enflasyonla mücadele için bu önemli” dedi

'Merkez'in bağımsızlığı önemli'

Dünyanın en önemli ekonomistleri arasında kabul edilen 2013 Nobel Ekonomi Ödülü sahibi Profesör Robert Shiller, Türkiye ekonomisinin büyüme oranlarıyla heyecan verdiğini belirterek, “Türkiye global ekonomik şartlara bakıldığında iyi gidiyor. Özellikle konut fiyatları Avrupa Birliği’ne (AB) göre geride. Bu alanda oluşmuş herhangi bir balon yok. ABD ve Avrupa’dan daha iyi durumda ama balonun şişmeye başladığını söyleyebilirim. Özellikle enfl asyondaki artışın emlak fiyatlarını da etkilemesi beklenebilir. Ama şu an için alarm veren bir durum yok” dedi. AB’nin sağladığı ekonomik toparlamanın hala kırılganlığını koruduğuna değinen Shiller, “Özellikle enlasyonla ilgili ekonomik toparlanmayı sekteye uğratacak gelişmeler, Türkiye ekonomisine de olumsuz yansıyabilir” diye konuştu. 

Obama, FED’i eleştirmez 

Şekerbank’ın, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımıyla 60. kuruluş yılına özel olarak düzenlediği ‘Sürdürülebilir Kalkınmanın Finansmanı Konferansı’nda konuşan Shiller, daha sonra DÜNYA’nın sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı arasındaki faiz tartışmasına ilişkin sorumuza şöyle yanıt verdi: “Bu tartışmayı duydum. Bana ilginç geldi. Başbakan Erdoğan’ın ekonomist olduğunu bilmiyordum. Kendisi eğitimli bir ekonomist mi? Örneğin ABD’de Başkan Barack Obama, bağımsızlığını zedeler diye düşündüğü için, ABD Merkez Bankası’nı (Fed) eleştirmez. Başkan olarak faiz oranlarının ne olacağına karar vermenin kendisinin işi olmadığını bilir. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı önemli, bu tür eleştiriler yapılmasa daha iyi olur. Çünkü ben Türkiye’nin enflasyonla mücadelesinde, Merkez Bankası’nın bağımsızlığının başarı hikayesinin bir parçası olduğunu düşünüyorum.” 

Yellen’den bu yaz artış gelebilir 

Fed Başkanı Janet Yellen ile yakın arkadaş olan ve Yellen’ın eşi George Akerlof ile de ortak bir kitaba imza atan Shiller, “Janet Yellen şu ana kadar gayet iyi idare ediyor. Zaten Ben Bernanke’den farklı bir adım şimdilik atmadı. Faiz artışıyla ilgili asıl aksiyonu önümüzdeki yıl alacaktır. Ama bu yaz 25 baz puanlık bir faiz artışı yaparsa şaşırmam” değerlendirmesini yaptı. 

Irak cari açığı olumsuz etkiler 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Irak’ta olup bitenler cari açığımızı olumsuz etkileyecek” dedi. Şimşek, şunları ifade etti: “Eğer bu son gelişmeler hızlı bir şekilde kontrol altına alınmazsa, maalesef bu bizim için talihsiz bir gelişme, bu bir dış şok. Aynı şekilde Rusya ve Ukrayna’daki gelişmeler de bizim açımızdan olumsuz. Bizim coğrafi konumuz oldukça avantajlı bir yer, ama bir o kadar da problemli bir bölgedeyiz. Problemli bir mahallede oturuyoruz. Ama bu sene cari açığı aşağı çeken faktörler de var. En büyük ticaret ortağımız Avrupa resesyondan çıkıyor, Ortadoğu inşallah daha istikrarlı olacak diye düşünüyoruz. İç talebi biraz ılımlı tutuyoruz. Altın ithalatı geçen sene abartılı bir düzeydeydi, 12 milyar dolara çıkmıştı, bu sene muhtemelen öyle olmayacak. Ve tabi ki turizm beklediğimizden daha iyi bir şekilde gidiyor.” Şimşek ayrıca, makro ihtiyati birçok tedbir aldıklarını ve bunlar sayesinde risklerin enfl asyonda aşağı yönlü olduğunu ifade ederek, “Yani enfl asyonun düşüş trendine girmesi ihtimali hazirandan itibaren son derece yüksek” dedi.

Şekerbank’tan 60. yıl kitabı: Bizim hikayemiz 

Konferansta bankanın 60. kuruluş yılına özel olarak hazırlanan kitabın da tanıtımı yapıldı. Editörlüğünü ekonomi gazeteciliğinin duayen ismi Dünya Gazetesi Başyazarı Osman Arolat’ın üstlendiği, Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Dr. Murat Koraltürk tarafından kaleme alınan kitapta, toplumsal hafızada köklü yeri olan Şekerbank’ın tarihi, Türkiye’nin ekonomi tarihine paralel olarak anlatılıyor. ‘Şekerbank’ın 60 yılı: Bizim hikâyemiz, Türkiye’nin hikâyesi’ adlı kitap, 1950’lerden günümüze Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişiminin hikâyesine ışık tutuluyor. Kitap, bugüne kadar Şekerbank’ta görev yapmış önemli isimlerin tanıklıklarından oluşan bir arşiv niteliği de taşıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.