16 °C

'TL yeniden değer kazanabilir'

Uluslararası finans uzmanları, Türk Lirası’nda ABD doları karşısında yakın zamanda yaşanan sert değer kayıplarının güven artıcı bir söylem ve politikayla yeniden telafi edilebileceğini belirttiler.

'TL yeniden değer kazanabilir'

Uluslararası finans uzmanları, Türk Lirası’nda ABD doları karşısında yakın zamanda yaşanan sert değer kayıplarının önümüzdeki dönemde piyasaya yönelik güven artıcı bir söylem ve politikayla yeniden telafi edilebileceğini, Türk Lirası’nı yeniden değer kazanabileceğini bildirdi.

Standard Bank Orta ve Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Stratejisti Demetrios Efstathiou, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Merkez Bankası Başkanı Başçı'dan son ekonomik gelişmelere ilişkin brifing almasının piyasalar tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Liranın dikkate değer bir yükselme alanı var

Piyasalara yapıcı mesajlar verilmesi halinde TL'nin sepet kura oranla yüzde 2-3 oranında değer kazanabileceğini belirten Efstathiou, “Uzlaşma görüntüsü ortaya çıkarsa, liranın dikkate değer bir yükselme alanı var” dedi.

Sadece Türkiye’yi değil bütün piyasayı etkiliyor

TD Securities Gelişen Piyasalar Kıdemli Stratejisti Christian Maggio ise dolar karşısındaki kayıpların tüm gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı yaşandığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Eğer TL'nin son iki gün içerisindeki performansına bakarsanız, dolar/lira hareketlenmelerinin çoğunun doların güçlenmesi nedeniyle olduğunu, bunun sadece Türkiye’yi değil bütün piyasayı etkilediğini görebilirsiniz. Türk Lirası son 5 gün içerisinde 22 gelişmekte olan para birimi içerisinde 12. en iyi performansı sergileyen para birimi oldu. Bu gelişmekte olan ülkeler içerisinde tam ortada yer aldığını gösteriyor.”

Faiz sabit tutulursa, lirada değerleme göreceğiz

Londra merkezli Capital Economics'in Gelişmekte olan Piyasalar Kıdemli Ekonomisti William Jackson ise Merkez Bankası’nın 17 Mart'taki Para Politikası Kurulu toplantısındaki faiz kararının son derece önemli olduğunu belirterek, Merkez Bankası'nın faiz oranını koruma yönünde karar almasını beklediğini söyledi.

Jackson, “Eğer faiz oranı önümüzdeki Para Politikası Kurulu toplantısında sabit tutulursa, Türk Lirası’nda bir değerlenme göreceğimizi düşünüyorum" dedi.

Avronun dolar karşısındaki şimdiye kadarki en büyük çeyrek dönemlik kaybını yaşadığını belirten Jackson, şöyle devam etti:

Liranın avro karşısında rekabet gücü henüz kırılmadı

“Burada önemli bir noktayı belirtmek istiyorum, avro dolar karşısında dikkat değer şekilde değer kaybetti. Doların değer kazanması Türkiye’nin dolar cinsinden borçları açısından önemli. Fakat Türkiye’nin ağırlıklı olarak Avrupa’ya olan ihracatın bakarsanız, Avro’nun dolar karşısında ciddi şekilde değer kaybetmesiyle lira aslında avro karşısında gerçek anlamda zayıflamadı."

Türkiye’nin ihracatının büyük kısmının Avrupa ülkeleri ile Avro cinsinden yapıldığını belirten Jackson, liranın avro karşısında rekabet gücünün henüz kırılmadığını vurguladı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap